Reklama

Zagrożenia kosmiczne

Kolejne „Jarsy” w rosyjskich wojskach rakietowych

Fot. mil.ru via Facebook
Fot. mil.ru via Facebook

Rosyjskie Ministerstwo Obrony obwieściło przekazanie do służby nowej partii międzykontynentalnych pocisków balistycznych RS-24 Jars. Dostarczone uzbrojenie zasiliło silosy dywizji rakietowej stacjonującej w Kozielsku w obwodzie kałuskim. Pociski rozpoczęły już dyżur bojowy.

Przekazanie nowej partii pocisków balistycznych RS-24 Jars potwierdzono 13 grudnia br. w komunikacie Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej. Rakiety weszły na wyposażenie dywizji stacjonującej w Kozielsku, dysponującej stacjonarnymi wyrzutniami ICBM. W komunikacie nie wskazano liczby aktualnie dyslokowanych systemów balistycznych.

Rozpatrywana dostawa jest elementem trwającego, długofalowego programu modernizacyjnego rosyjskich sił strategicznych, które przechodzą od początku tej dekady gruntowną rekonfigurację zasobów rakietowych. Proces zakłada wymianę zarówno pocisków użytkowanych dotąd na stacjonarnych wyrzutniach (R-36M), jak i tych umieszczonych na mobilnych platformach kołowych (RS-12M2 Topol-M).

Jako jedna z pierwszych, przezbrojenie na pociski RS-24 Jars przeszła Tejkowska dywizja rakietowa, która (począwszy od 2010 roku) przyjęła w sumie kilka partii nowego uzbrojenia. Inauguracyjne zasilenie objęło jeden pułk (stacjonujący w Obwodzie Iwanowskim – dwa dywizjony), który przyjął w pierwszym rzucie 6 rakiet wraz z 18 głowicami. Grupa osiągnęła gotowość bojową na początku 2011 roku.

W dalszej kolejności, 27 grudnia 2011 roku przyjmowanie RS-24 do służby zakończył drugi pułk (dwa dywizjony) Tejkowskiej dywizji rakietowej. Już wtedy kolejne planowane dostawy pocisków zapowiedziano również dla jednostek w Nowosybirsku i Kozielsku (wyrzutnie stacjonarne). W pierwszym przypadku zakończenie dostaw ustalono na 2016 rok, równolegle do rekonfiguracji prowadzonej w Niżnym Tagile. W tym samym roku pociski RS-24 Jars otrzymały też dwa pułki w Irkucku i Joszkar-Oła.

Międzykontynentalny pocisk balistyczny RS-24 Jars to wersja rozwojowa systemu Topol-M, skonstruowana między innymi z myślą o umożliwieniu przenikania przez systemy obrony przeciwrakietowej. Pociski RS-24 mogą być odpalane zarówno z wyrzutni mobilnych, jak i stacjonarnych. Mają one także dysponować zdolnością przenoszenia głowic MIRV. Maksymalny zasięg rażenia pocisków Jars wynosi blisko 10 900 km. Współczynnik celności CEP ma w ich przypadku wynosić 250 m.

Czytaj też: Międzykontynentalne rakiety "Jars" na zachodzie Rosji

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!