Reklama

Technologie wojskowe

Kolejny test rakiety balistycznej w USA. "Odstraszanie jądrowe silniejsze niż kiedykolwiek"

  • Fot. Senior Airman Kyla Gifford/U.S. Air Force
    Fot. Senior Airman Kyla Gifford/U.S. Air Force
  • Fot. AMISOM
    Fot. AMISOM

Amerykańskie Siły Powietrzne przeprowadziły drugi w ciągu pięciu dni test rakiety balistycznej Minuteman III. Podobnie jak przy poprzednim teście, pocisk wystartował z bazy Vandenberg w Kalifornii i dotarł do celu znajdującego się na atolu Kwajalein na Wyspach Marshalla po ok. 30 minutach lotu. Przy okazji tej próby wicesekretarz obrony Robert Work stwierdził, że „odstraszanie jądrowe USA jest silniejsze niż kiedykolwiek”. 

Amerykańskie Siły Powietrzne przeprowadziły drugi w ciągu pięciu dni test rakiety balistycznej Minuteman III. Podobnie jak przy poprzednim teście, pocisk wystartował z bazy Vandenberg w Kalifornii i dotarł do celu znajdującego się w odległości ok. 6700 km na atolu Kwajalein na Wyspach Marshalla po ok. 30 minutach lotu z prędkością dochodząca do 23 Machów na wysokości ponad 1000 km. Pocisk był pozbawiony ładunku bojowego. Próbą dowodził pułkownik Christopher Moss z 30. Skrzydła Kosmicznego stacjonującego w Vandenberg. 

Przy okazji tej próby wicesekretarz obrony Robert Work stwierdził: "Taki test jest jedną z form zademonstrowania, że te pociski są bezpieczne, niezawodne i efektywne. Każde państwo, będące potęgą nuklearną, na pewno obserwuje te testy i jest ostrzeżone, że odstraszanie jądrowe USA jest silniejsze niż kiedykolwiek". W sumie Siły Powietrzne USA przeprowadziły 15 testów tych rakiet w ciągu ostatnich pięciu lat. 

Air Force Global Strike Command mają na wyposażeniu 450 operacyjnych rakiet balistycznych LGM-30G Minuteman III, które są jedynym lądowym komponentem amerykańskiej triady jądrowej. Broń dysponująca zasięgiem ok. 13000 km jest więc jednym z najważniejszych elementów amerykańskiej polityki odstraszania jądrowego. Pomimo tego, że rakiety Minuteman III rozmieszczono w latach 70. XX wieku, pociski będą musiały pozostać w tej roli jeszcze przez wiele lat, biorąc pod uwagę opóźnienia programu budowy rakiety balistycznej nowej generacji. Broń rozmieszczona jest w trzech bazach: Minot w stanie Północna Dakota, Malmstrom w Montanie i Francis E. Warren w Wyoming

 

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!