Reklama

Strona główna

Komercyjne loty pojazdu "Amazon" w przyszłym roku

  • Blue Origin New Shephard, Fot. Blue Origin
    Blue Origin New Shephard, Fot. Blue Origin

Firma Blue Origin, której właścicielem jest Jeff Bezos, twórca Amazon planuje już w przyszłym roku rozpocząć komercyjne loty z użyciem statku kosmicznego wielokrotnego użytku New Shephard – informuje serwis Space News. W 2015 roku ma odbyć się jeszcze jeden lot testowy pojazdu, a starty komercyjne z użyciem aparatury badawczej mogłyby się rozpocząć już w trzecim kwartale 2016 roku. 

Firma Blue Origin, której właścicielem jest Jeff Bezos, twórca Amazon planuje już w przyszłym roku rozpocząć komercyjne loty z użyciem statku kosmicznego wielokrotnego użytku New Shephard – informuje serwis Space News. Pierwszy lot testowy pojazdu odbył się w kwietniu br. w Teksasie, a kapsuła osiągnęła wysokość 93,500 metrów. Próba zakończyła się połowicznym sukcesem ponieważ stracono człon napędowy pojazdu, w którym doszło do awarii hydrauliki. 

Kolejny próbny lot jest planowany jeszcze w tym roku, a według przedstawicieli koncernu loty komercyjne mogłyby się zacząć już w trzecim kwartale 2016 roku.

Na razie jednak pojazd planowany głównie do turystyki kosmicznej ma być używany do lotów bezzałogowych. Na razie ma to być głównie aparatura badawcza, w tym niewielkie satelity typu CubeSats. Termin ewentualnych lotów załogowych nie jest na razie znany. 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!