Reklama

Polska

Konferencja w Siedlcach: Kosmos w rozważaniach nad bezpieczeństwem

  • fot. http://www.telespazio.it/
    fot. http://www.telespazio.it/

Zagadnienia dotyczące przestrzeni kosmicznej w dalszym ciągu rzadko docierają do głównego nurtu rozważań na gruncie nauk o bezpieczeństwie i obronności. Sytuację na tym polu chcą zmienić organizatorzy VI Transdyscyplinarnej Konferencji Naukowej w Naukach o Bezpieczeństwie i Obronności, która odbędzie się 15 listopada br. na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. Wydarzenie ma być odpowiedzią na istniejące niedostatki zainteresowania rosnącym strategicznym znaczeniem przestrzeni kosmicznej.

VI Transdyscyplinarna Konferencja Naukowa w Naukach o Bezpieczeństwie i Obronności odbędzie się 15 listopada br. na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w zabytkowym Pałacu Ogińskich przy ul. Konarskiego 2 w Siedlcach. Wydarzenie jest przygotowywane przez lokalne Transdyscyplinarne Centrum Badania Problemów Bezpieczeństwa im. Prof. K. Bogdańskiego we współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN i innymi podmiotami. 

Głównym założeniem konferencji będzie przedstawienie skali, z jaką wykorzystanie przestrzeni kosmicznej przez współczesną cywilizację przekłada się na funkcjonowanie pojedynczego człowieka, grup społecznych, instytucji i organizacji, narodów i państw, a także podmiotów ponadnarodowych, takich jak Unia Europejska. Planowane jest również zwrócenie uwagi na wpływ zjawisk związanych z przestrzenią kosmiczną na stan infrastruktury krytycznej na Ziemi i w kosmosie, zwłaszcza w wymiarze możliwych do zaistnienia szkód w instalacjach satelitarnych i sieciach energetycznych pod wpływem emisji wysokoenergetycznego promieniowania kosmicznego.

Te i pozostałe zagadnienia mają zostać przeanalizowane pod kątem różnych przedmiotowych obszarów bezpieczeństwa, takich jak: bezpieczeństwo ekologiczne i zdrowotne, bezpieczeństwo ekonomiczne i polityczne, bezpieczeństwo społeczne, publiczne, militarne, informacyjne i kulturowe. Oprócz referatów wygłoszonych przez naukowców z Polskiej Akademii Nauk, zajmujących się profesjonalnie problematyką badań kosmicznych, wystąpienia zaprezentują także przedstawiciele innych dyscyplin i dziedzin wiedzy, nawiązujący w swojej pracy do przedmiotowej problematyki. 

Więcej informacji na temat programu wystąpień i samej tematyki konferencji można pozyskać ze strony internetowej Transdyscyplinarnego Centrum Badania Problemów Bezpieczeństwa w Siedlcach.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!