KOSMONAUTYKA
Kongres USA: doprecyzować zasady udziału w indyjskich startach orbitalnych
Członkowie Izby Reprezentantów Kongresu USA zgłosili wraz z początkiem lipca szereg pytań do przedstawicieli prezydenckiej administracji w sprawie użycia indyjskich rakiet nośnych do wynoszenia amerykańskich satelitów. Interpelacje mają związek z rosnącym zainteresowaniem ofertą komercyjnych startów rakietowych z Indii, do których dostęp z USA jest formalnie ograniczony i reglamentowany przez władze federalne.
Parlamentarne pytania dotyczące zezwoleń na wystrzeliwanie amerykańskich satelitów z użyciem indyjskich rakiet nośnych Polar SLV zostały oficjalnie wystosowane do przedstawicieli administracji prezydenta Obamy w dniu 6 lipca br. Wśród adresatów interpelacji znalazł się m. in. Sekretarz Stanu, John Kerry oraz Dyrektor Biura Nauki i Technologii przy prezydenckim gabinecie, John Holdren. Interpelacje złożono w związku z ostatnimi przypadkami udzielenia szerokich zezwoleń na uczestnictwo w misjach kosmicznych organizowanych przez Indyjską Organizację Badań Kosmicznych (Indian Space Research Organisation, ISRO). Prezydenccy współpracownicy byli w nich pytani o przyjętą politykę udzielania dostępu do indyjskiej oferty oraz perspektywę trwałego uregulowania tej dziedziny.
Zgodnie z aktualnie obowiązującym w USA podejściem, wysłanie na orbitę amerykańskich satelitów z użyciem indyjskich rakiet nośnych wymaga każdorazowej zgody władz federalnych. Ich udzielanie odbywa się jednak przy współobowiązywaniu zaleceń formalnych odradzających udział w indyjskich misjach, a wynikających z doktryny sięgającej jeszcze 2005 roku. Pomimo ciągłego obowiązywania tzw. zasady „domniemania odmowy”, władze amerykańskie wyrażały jednak w ostatnim czasie zgodę na starty rodzimych satelitów na pokładzie rakiet PSLV – w tym, 13 amerykańskich małych instrumentów orbitalnych w ramach lotu kosmicznego PSLV-C34 z rekordowym ładunkiem 20 satelitów.
Amerykańscy producenci i właściciele satelitów coraz częściej zwracają się w kierunku rozwiązań oferowanych w ramach indyjskiego programu kosmicznego. Powodem jest odczuwany w USA niedobór lekkich platform do wynoszenia małogabarytowych instrumentów orbitalnych, a konkretniej – zbyt niska częstotliwość lotów o takim profilu w relacji do dynamicznie rosnącej skali produkcji małych satelitów w USA. Indyjskie technologie kosmiczne stanowią w tym przypadku korzystną alternatywę, zwłaszcza w kontekście zacieśniania współpracy naukowo-technicznej w sektorze kosmicznym pomiędzy USA i Indiami. Jak wynika jednak z opinii publikowanych przez podkomitety parlamentarne w styczniu tego roku, sugerowane jest utrzymanie „ostrożnego podejścia” w dysponowaniu dostępem do zagranicznych rakiet nośnych, za jakie jest uznawany obecny system każdorazowej rządowej akceptacji.
Szerzej: Amerykanie zaczną korzystać z hinduskich kosmodromów?