Koniec współpracy MDA z Ukrainą. 8 mln USD odpłynęło na Seszele

3 stycznia 2018, 17:39
Zenit

Kanadyjska grupa MacDonald, Dettwiler and Associates Ltd. (MDA) miała zbudować i zapewnić wyniesienie pierwszego satelity telekomunikacyjnego dla Ukrainy „Lybid”. Rakieta, którą miały dla tego przedsięwzięcia skonstruować ukraińskie zakłady Jużmasz, nigdy nie powstała. W międzyczasie przepadło przeznaczone na ten cel 8 milionów dolarów.

Kontrakt na budowę i wystrzelenie ukraińskiego satelity komunikacyjnego Lybid firma MDA (obecnie Maxar Technologies) zawarła z Narodową Agencją Kosmiczną Ukrainy w 2009 r. Finansowanie programu w wysokości 254,6 mln USD zapewniła kanadyjska agencja eksportowa EDS. Gwarancji spłaty kredytu udzielił rząd ukraiński.

Lybid miał zostać wystrzelony z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Przy czym pierwotne plany zakładały, że nastąpi to jeszcze w 2011 lub nawet 2010 r. Rakietę Zenit do wyniesienia ładunku miały zapewnić ukraińskie zakłady Jużmasz.

W międzyczasie, z inicjatywy strony ukraińskiej, w przedsięwzięcie została zaangażowana pośrednicząca spółka Briklin Limited, zarejestrowana na Seszelach. Za sprawą tej właśnie spółki w niewyjaśnionych okolicznościach zaginęła suma 8 mln USD, które miały trafić do przedsiębiorstwa Jużmasz.

Rakieta Zenit, dedykowana wyniesieniu satelity Lybid, dotąd nie powstała, a Kanadyjczycy stracili cierpliwość do ukraińskiego kontrahenta i zerwali współpracę. Co ciekawe, sam satelita telekomunikacyjny Lybid jest już gotowy i znajduje się w siedzibie rosyjskiej firmy ISS Reshetnev w Krasnojarsku.

W założeniu satelita Lybid miał się znaleźć na orbicie geostacjonarnej na pozycji 48°E. Urządzenie powstało na platformie satelitarnej Express-1000NT krasnojarskich zakładów. Firma MDA była głównym podmiotem (prime) odpowiedzialnym za powstanie Lybida.

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Henry Peter
wtorek, 9 stycznia 2018, 04:26

Obecnie oferujemy program pożyczek zmiennoprocentowych o oprocentowaniu 2% z prawidłowym identyfikatorem. Możesz wysłać wniosek o dowolną kwotę pożyczki, której potrzebujesz. Oferujemy pożyczki w wysokości 5.000,00 USD min. 50 000 000,00 USD Max. Posiadamy długoterminową pożyczkę na maksymalnie pięć (pięć) do pięćdziesięciu (50) lat. Zapewniamy następujący rodzaj pożyczki: kredyt projektowy, kredyt refinansowy, kredyty na inwestycje biznesowe, samochód lub pojazd. Pożyczki, kredyty studenckie, konsolidacja zadłużenia, mieszkalnictwo. Kredyty, pożyczki osobiste, pożyczki na podróże i wakacje, kredyty na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Skontaktuj się z naszym biurem FOX INVESTMENT COMPANY LIMITED przez e-mail: foxinvestmentcompanyltd@gmail.com