Reklama

W organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną konkursie "Moon Challenge" na przygotowanie misji kosmicznej o załogowym i robotycznym charakterze, mającej za zadanie eksplorację Księżyca, wygrał międzynarodowy zespół HECATE, w którego skład wchodzą studenci Politechniki Wrocławskiej. Wyniki ogłoszono w siedzibie ESA w Holandii podczas sympozjum "Moon 2020-2030", gdzie młodzi naukowcy mieli okazję zaprezentować swoje koncepcje przed jury. 

Opracowany m.in. na Politechnice Wrocławskiej projekt HECATE zakłada wysłanie kilku modułów, które stworzą stację orbitalną wokół Księżyca. Na jej pokładzie czterech astronautów spędzi ponad rok. W tym czasie będą oni mieć do swojej dyspozycji cztery łaziki księżycowe, które przylecą na Srebrny Glob w dwóch lądownikach. Mobilne sondy będą pobierać próbki gruntu do różnorodnych badań, prowadzić prace precyzyjne z użyciem dwóch ramion robotycznych, będą też drukować w technologii druku 3D niewielkie kostki z księżycowego regolitu, z których mogłoby powstać lądowisko na powierzchni Księżyca. Projekt HECATE zakłada umieszczenie załogowej stacji kosmicznej w punkcie libracyjnym Księżyca EML2. Jest to miejsce, w którym przyciąganie Ziemi i Księżyca się równoważy, a zatem stacja przy minimalnym zużyciu energii utrzyma tam swoją pozycję w przestrzeni i będzie mogła służyć za dogodny punkt tranzytowy do eksploracji przestrzeni kosmicznej. 

Zespół HECATE stworzyło 14 studentów z Włoch, Wielkiej Brytanii, Japonii, USA i Polski. Za projekt czterech łazików odpowiadała Dorota Budzyń z Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Szymon Gryś  z Wydziału Elektroniki zaprojektował rakiety, a Agata Mintus z Wydziału Architektury przygotowywała wizualizacje rozwiązań międzynarodowego zespołu. 

Warto podkreślić, że prace nad projektem trwały tylko miesiąc. W tym czasie zespoły miały przygotować plan dostania się astronautów do stacji kosmicznej, sposób prowadzenia badań na powierzchni Księżyca z wykorzystaniem technologii istniejących lub takich, które mają szanse trafić do przemysłu kosmicznego do końca dekady.

Zwycięzcy ESA Moon Challenge otrzymali w nagrodę drony z kamerami. Mogą także liczyć na propozycje współpracy przy projektach kosmicznych prowadzonych przez Europejską Agencję Kosmiczną, która konkurs "Moon Challenge" traktuje jako szansę dotarcia do utalentowanych studentów z całego świata. 

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama