Reklama

Polska

Konsultacje założeń Polskiej Strategii Kosmicznej

Fot. Space24.pl
Fot. Space24.pl

Jak przypomina Ministerstwo Rozwoju uwagi do założeń Polskiej Strategii Kosmicznej, będącej elementem elementem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju można przesyłać do 21 października 2016 roku. 

Polska Strategia Kosmiczna jest elementem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przygotowywanej przez Ministerstwo Rozwoju. Podstawowym założeniem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest stworzenie nowego modelu rozwoju polskiej gospodarki, opartego w większym stopniu na wiedzy, innowacjach i postępie technologicznym niż na niskich kosztach produkcji. Jedną z branż, która obecnie ma w Polsce charakter niszowy, ale która może przyczynić się do osiągnięcia tego celu jest sektor kosmiczny.

Założenia Polskiej Strategii Kosmicznej mającej być jednym z głównych elementów wpływających na rozwój branży zaprezentowano po raz pierwszy w dniu 12 września br. podczas Europejskiego Kongresu Robotycznego w Jasionce pod Rzeszowem i rozłożono na cztery obszary strategiczne:

1. Rozwój kompetencji i infrastruktury do przetwarzania i wykorzystania danych satelitarnych na potrzeby Polski oraz narzędzi i systemów z potencjałem eksportowym

2. "Polski satelita” – wejście na wyższy poziom w łańcuchu wartości urządzeń satelitarnych, np. produkcja nanosatelitów

3. Dalszy rozwój podsystemów i technologii wykorzystywanych w eksploracji kosmosu

4. Budowa silnego przemysłu kosmicznego w Polsce: edukacja, budowa kadr, wsparcie przedsiębiorstw

W wymiarze podstawowych celów naszego kraju w dziedzinie programów kosmicznych wskazano wzrost konkurencyjności polskiego przemysłu kosmicznego i jego udziału w obrotach europejskiego sektora docelowo do poziomu 3%, rozwój aplikacji satelitarnych, podniesienie zdolności państwa w zakresie bezpieczeństwa i obronności, budowę kadr oraz stworzenie sprzyjających warunków do rozwoju sektora kosmicznego nad Wisłą.

Jak informuje Ministerstwo Rozwoju uwagi do założeń Polskiej Strategii Kosmicznej można przesyłać tylko do 21 października 2016 roku na adres [email protected] lub pocztą tradycyjną. Z dokumentem można zapoznać się na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju

Czytaj więcej: Założenia Polskiej Strategii Kosmicznej. Krok milowy dla branży

Oglądaj: Emilewicz: "Przygotowując strategię kosmiczną stąpaliśmy mocno po Ziemi" [Space24.pl TV]

 

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama