Reklama

KOSMONAUTYKA

Kontrakt na pierwszy start rakiety Vector Heavy

  • fot. http://www.telespazio.it/
    fot. http://www.telespazio.it/

Amerykański producent lekkich rakiet kosmicznych, firma Vector Space Systems pozyskała kontrakt na wyniesienie w kosmos satelitów firmy York Space Systems. Zamówienie będzie okazją do przeprowadzenia pierwszego pełnoprawnego odpalenia rakiety nośnej typu Vector w wariancie Heavy – czyli wersji zdolnej do wynoszenia na niską orbitę ładunków o masie do 110 kg.

Porozumienie dotyczące przeprowadzenia serii lotów orbitalnych z użyciem lekkich rakiet nośnych firmy Vector Space Systems zawarto 19 października br. z producentem małej i średniej klasy układów satelitarnych, spółką York Space Systems. Umowa zakłada przeprowadzenie co najmniej 6 startów w latach 2019-2022, z opcją zakontraktowania dodatkowych 14 odpaleń. Całkowita wartość realizacji zlecenia to 60 mln USD.

Zgodnie z założeniami kontraktu, pierwszy z przewidzianych startów ma zostać przeprowadzony z wykorzystaniem cięższej wersji rakiety Vector, o udźwigu do 110 kg na niską orbitę okołoziemską i osiągalnym pułapie w granicach 800-1000 km nad powierzchnią Ziemi. Mowa o modelu Vector-H, dla którego pierwszy start w ramach zlecenia będzie zarazem lotem inaugurującym jego komercyjne zastosowanie. Wersja Heavy jest dostępna w wariantach dwustopniowym i trzystopniowym, a jej domyślna orientacja przestrzenna dopuszcza loty na orbitę polarną i heliosynchroniczną.

Starty rakiet Vector będą odbywać się z Pacyficznego Ośrodka Kosmicznego na Alasce (Pacific Spaceport Complex in Alaska, PSCA) oraz Bazy Sił Powietrznych USA ulokowanej na Przylądku Canaveral na Florydzie. Vector-H przystosowany jest do startów z mobilnej platformy startowej, co ma znacznie skracać czas przygotowań do odpalenia oraz pozwalać na starty z nieprzystosowanych do tego miejsc i trudno dostępnych, oddalonych rejonów. Specyfika rakiety i dostosowane do niej ruchomej wyrzutni ma gwarantować możliwość przeprowadzenia do 25 startów rakiet Vector-H rocznie.

Jako pierwszy komercyjny użytkownik, firma York Space System będzie wykorzystywać rakiety Vector do wynoszenia na niską orbitę okołoziemską szerokiej gamy swoich instrumentów satelitarnych, opartych na zestandaryzowanej platformie S-Class. W zakres ten wchodzą satelity komunikacyjne, serwisowe oraz instrumenty obserwacji Ziemi (EO) działające w szerokim zakresie pasm odbieranych fal – głównie światła widzialnego, podczerwieni i fal radiowych. Wśród docelowych użytkowników satelitów YSS będą zarówno odbiorcy prywatni, jak i rządowi.

Czytaj też: Rakieta nośna dla mikrosatelitów poleci w 2018 roku

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!