Reklama

KOSMONAUTYKA

Kontrakt na rosyjskie silniki rakietowe dla USA

  • Fot. NASA
    Fot. NASA

United Launch Alliance zamówił 20 kolejnych rosyjskich silników rakietowych RD-180, które mają zostać wykorzystane do cywilnych i komercyjnych startów rakiet Atlas V. To pierwszy kontrakt z Rosjanami od czasu inwazji Federacji Rosyjskiej na Krym.

Koncern United Launch Alliance (ULA) zamówił 20 kolejnych rosyjskich silników rakietowych RD-180, które mają zostać wykorzystane do cywilnych i komercyjnych startów rakiet Atlas V. Rosyjskie silniki będą używane przez joint venture firm Lockheed Martin i Boeing do czasu opracowania amerykańskich silników rakietowych dla rakiet klasy Atlas V, co powinno nastąpić do 2019 roku. Nowe, opublikowane w grudniu br. założenia budżetowe Kongresu USA, mają także pozwolić na używanie rosyjskich silników w programach wojskowych finansowanych z funduszy publicznych.

Obecne zamówienie jest uzupełnieniem dla poprzedniego kontraktu. zawartego jeszcze przed inwazją na Krym, zgodnie z którym Amerykanie mieli otrzymać 29 silników. Firma United Launch Alliance poinformowała, że w 2015 roku na mocy tej umowy otrzymała od Rosjan osiem silników RD-180.

Czytaj więcej: Rosyjskie silniki rakietowe ponownie w USA? Zakaz dostaw zniesiony

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!