Reklama

KOSMONAUTYKA

Kosmodrom Bajkonur na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO?

Fot. Roskosmos
Fot. Roskosmos

Roskosmos zaproponował, by rosyjski kosmodrom Bajkonur, a w szczególności wyrzutnia nosząca imię Jurija Gagarina, trafiły na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jako nominacja zgłaszana wpsólnie przez Rosję i Kazachstan projekt ma większe szanse na pozytywne rozpatrzenie.

Użytkowany od połowy lat 50-tych XX wieku kosmosdrom Bajkonur leży na terenie Kazachstanu, w pobliżu stacji kolejowej Tiuratam. Jest to największe czynne centrum kosmiczne na świecie. Z tej bazy startował 4 października 1957 r. pierwszy sztuczny satelita Ziemi, Sputnik. Stąd rozpoczął też swoją podróż pierwszy człowiek w kosmosie, Jurij Gagarin.

Wciągniecie całego kompleksu kosmicznego Bajkonur na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest inicjatywą Roskosmosu. Agencja kosmiczna Federacji Rosyjskiej stara się pozyskać dla tego pomysłu poparcie obecnego szefa MSZ, Siergieja Ławrowa. Ławrow pełni także funkcję rosyjskiego przewodniczącego kosmisji ds. UNESCO.

Zdaniem sekretarza komisji ds. UNESCO, Grigorija Ordżonikidze, kandydatura kompleksu Bajkonur może liczyć na pewne preferencje przy decyzji o włączeniu w zbiór światowego dziedzictwa, jako, że będzie to propozycja złożona wspólnie przez dwa kraje - Rosję i Kazachstan. Obecna umowa pomiędzy tymi państwami zakłada dalszą dzierżawę terenu na którym stoi kosmodrom przez Rosjan od Kazachów, do roku 2050.

Dotychczas w zbiorze Światowego Dziedzictwa UNESCO zostało uwzględnionych 29 obiektów znajdujących się na terytorium Federacji Rosyjskiej, w tym Kreml i Plac Czerwony. Ogółem na Liście wymienione są 1 073 kompleksy przyrodnicze i zabytki architektury ze 165 krajów.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!