Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Kosmos coraz mniej bezpieczny

fot. function.mil.ru
fot. function.mil.ru

Rosyjski raport na temat pracy systemów nadzoru wojsk powietrzno-kosmicznej obrony (WKO) wyraźnie wskazuje, że wzrasta liczba sytuacji, w których obiekty umieszczone na orbitach ziemskich znajdują się na kursach kolizyjnych.

Zgodnie z raportem opublikowanym na stronie ministerstwa obrony Rosji, specjaliści centrum rozpoznania sytuacji kosmicznej dowództwa kosmicznego WKO nadzorowali w 2014 r. wyjście na orbitę około 230 rosyjskich i zagranicznych aparatów kosmicznych. Rozpoczęto stałe śledzenie stu pięćdziesięciu obiektów i obserwowano wejście do atmosfery torem balistycznym siedemdziesięciu dalszych.

Rosjanie zwrócili bardzo wyraźnie uwagę na dwadzieścia sześć przypadków niebezpiecznego zbliżenia się różnych śmieci orbitalnych do kosmicznych aparatów należących do Rosji. Sześciokrotnie podobne zdarzenie kolizyjne dotyczyło międzynarodowej stacji kosmicznej.

Przy okazji Rosjanie przyznali się do śledzenia testów prowadzonych przez inne kraje na ziemskich orbitach i nadzorowania stanu obcych systemów kosmicznych.

Reklama

Komentarze

    Reklama