Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Kownacki we Włoszech. Rozmowy o Masterach, Wiśle i satelitach

Fot. Lockheed Martin/Twitter.
Fot. Lockheed Martin/Twitter.

Sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki uczestniczył w Rzymie w rozmowach dotyczących pogłębienia współpracy oraz możliwości pozyskania nowych technologii. Dotyczyły one między innymi dostaw samolotów M-346 Master oraz potencjalnej współpracy związanej z transferem technologii azotku galu w ramach oferty MEADS w programie „Wisła”, a także rozwoju kooperacji przy konstelacji satelitów Cosmo-Skymed.

Jak informuje MON, spotkanie miało na celu dalsze pogłębianie relacji dwustronnych, w tym również tych, które dotyczą zagadnień współpracy wojskowo-technicznej i przemysłowo-obronnej. Przemysł obronny oraz związana z nim współpraca wojskowa stają się jednym z fundamentów polsko-włoskich relacji gospodarczych, a także politycznych.

Jednym z obszarów polsko-włoskiej współpracy jest kooperacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej i koncernu Leonardo. Według resortu obrony ona wszystkie najważniejsze obszary produkcji i projekty istotne z punktu widzenia obronności obu krajów. Podczas spotkania z szefostwem największego włoskiego koncernu zbrojeniowego Leonardo omówiono m.in. kwestie związane z realizacją umowy na dostawy dla polskich sił powietrznych samolotów szkolnych M-346 Master.

Wiceminister odwiedził też zakłady MBDA Italia oraz Leonardo. Konsorcjum MEADS, które złożyło nową ofertę cenową w programie Wisła w styczniu 2017 roku, zadeklarowało gotowość do udostępnienia Polsce technologii azotku galu rozwiniętej przez Leonardo.

Sekretarz stanu w MON miał okazję zwiedzić ośrodek zajmujący się produkcją komponentów systemów radiolokacyjnych opartych na azotku galu i arsenku galu m. in. dla włoskich sił zbrojnych oraz badaniami ich zastosowania w kosmosie. Rozmowy z udziałem wiceministra Kownackiego dotyczyły również współpracy w zakresie systemu rozpoznania satelitarnego Cosmo-Skymed. Umożliwia on polskim Siłom Zbrojnym wykorzystanie zobrazowań radarowych Ziemi.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Marek1

    Kolejna wizyta v-ce ministra, która fajowo brzmi i wygląda medialnie. Pan v-ce przyjechał, popatrzył, pokiwał głową ... nawet podobno 3-krotnie. Tylko nieśmiałe pytanie zadam - czy warto tego typu tzw. "onetowe pierdoły" w podobno BRANŻOWO-FACHOWYM portalu publikować ? Konkretów Szanowna Redakcjo Polacy zainteresowani szczerze stanem słabości WP potrzebują jak ... powietrza !! Niestety, jakby NIE patrzeć KONKRETÓW brak, więc bijecie Panowie tę "pianę informacyjną" jak jakiś tabloid pomagając symulować "intensywne" działania MON na rzecz sanacji WP i jego zdolności bojowych. Ps. Dziękuję z góry cenzorowi za wysiłek włożony w usunięcie mojego N-tego postu.

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!