Polska

Kraków: I Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Gospodarka ponad głowami” na UJ

Ilustracja: Koło Naukowe Prawa Kosmicznego i Lotniczego TBSP UJ via Facebook
Ilustracja: Koło Naukowe Prawa Kosmicznego i Lotniczego TBSP UJ via Facebook

W czwartek 28 września 2017 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się pierwsza ogólnopolska konferencja naukowa „Gospodarka ponad głowami” zorganizowana przez Koło Naukowe Prawa Kosmicznego i Lotniczego im. Profesora Manfreda Lachsa TBSP UJ. Na wydarzenie przybyli przedstawiciele ośrodków naukowych takich jak: Uniwersytet Jagielloński, Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie oraz Uniwersytet Warszawski.

Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Podczas konferencji poruszone zostało szerokie spektrum tematów. Prelegenci dokonali merytorycznej analizy takich kwestii jak prawo kosmiczne w Szwecji, chińskie dążenia w zakresie rozwoju rynku lotniczego czy problematykę patentów w kosmosie.

Dodatkowo wielu uczestników wydarzenia akcentowało w swoich wystąpieniach projekt ustawy o działalności kosmicznej oraz Krajowym Rejestrze Obiektów Kosmicznych zaprezentowany parę miesięcy temu przez Ministerstwo Rozwoju. Zdaniem Organizatorów najistotniejszym celem konferencji było zgromadzenie miłośników prawa lotniczego i kosmicznego w jednym miejscu. Ma to w przyszłości procentować większą efektywnością badań w tym zakresie.

Niezwykle cieszymy się, że nasza konferencja przyciągnęła osoby z całego kraju. Początkowo obawialiśmy się o ilość zgłoszeń uczestników czynnych konferencji, jednakże finalnie okazało się, że przybyło więcej prelegentów niż zakładaliśmy. Co więcej, poziom merytoryczny wszystkich wystąpień był na niezwykle wysokim poziomie.

Łukasz Łaguna, współorganizator oraz przewodniczący KN Prawa Kosmicznego i Lotniczego TBSP UJ

Czytaj też: Czarne dziury polskiego prawa kosmicznego [KOMENTARZ]

Komentarze