PRZEMYSŁ KOSMICZNY
Łączność satelitarna dla dronów od Hughes Defense. W Wielkiej Brytanii i na nowych rynkach
Hughes Defense jest jedną z czołowych amerykańskich firm odpowiedzialnych za dostarczanie łączności satelitarnej dla sił zbrojnych USA i innych krajów. Na mocy kontraktu z General Atomics dostarcza nowy system działający poprzez sieć satelitów Skynet dla brytyjskich dronów powstających na bazie MQ-9 Reaper w ramach programu Protector. Hughes Defense jest zainteresowany dostarczeniem swoich rozwiązań także dla innych krajów zainteresowanych pozyskiwaniem bezzałogowców, może również zapewnić łączność satelitarną dla różnych platform.  
W programie uzbrojonych dronów nowej generacji dla Royal Air Force o kryptonimie Protector Hughes Defense ściśle współpracuje z producentem samolotów, firmą General Atomics, która jest głównym kontraktorem i producentem MQ-9 Reaper (Predator-B).
Nadrzędną umowę zatwierdził na początku grudnia 2016 roku brytyjski resort obrony, dając w ten sposób zielone światło dla rozpoczęcia prac rozwojowych nad specjalnie dostosowanym brytyjskim modelem MQ-9 - na użytek wewnętrzny określanym również jako „SkyGuardian”.
Kontrakt jest realizowany w ramach dedykowanego programu Protector, opiewając na kwotę 100 mln funtów. W marcu 2017 roku firma otrzymała kontrakt do General Atomics na opracowanie certyfikowanego systemu dla Reaperów RAF-u. W ramach umowy ma zostać wdrożony kompletny system pokładowej komunikacji satelitarnej dla nowej generacji brytyjskich Predatorów. W skład zamówienia wchodzą dostawy osprzętu elektronicznego obsługującego nielimitowany zakres kanałów łączności z wykorzystaniem różnych częstotliwości transmisji danych.
Jesteśmy głównym dostawcą modemu i integratorem systemu SATCOM. Pracujemy wspólnie z General Dynamics, który opracował nową antenę w programie bezzałogowca Protector. W brytyjskim programie system bazuje na paśmie X z konstelacji satelitarnej Skynet.
Domyślny zakres obsługi ma obejmować przede wszystkim pasmo X używane w ramach brytyjskiej konstelacji satelitów komunikacyjnych, SkyNet 5. Sprzęt będzie jednak również w pełni dostosowany do przesyłu informacji z wykorzystaniem pasm Ku i Ka.
System komunikacyjny nowych Reaperów dla RAF ma działać w oparciu o zmodyfikowany układ modemowy HM-200, wywodzący się z wyposażenia użytkowanego w wojskowych wiropłatach. W przebudowanej wersji HM400 modem będzie charakteryzował się wyspecjalizowanymi możliwościami w dziedzinie waveform, zredukowanymi gabarytami oraz mniejszym poborem energii. Dodatkowym atutem ma być otwarta architektura systemu, umożliwiająca dalsze usprawnienia zależnie od bieżącego zapotrzebowania.
Co ważne Hughes Defense jest gotowy do współpracy z kolejnymi krajami w dziedzinie łączności satelitarnej dla dronów. W przypadku dronów Reaper oferowanych Polsce w ramach programu Zefir decyzja należy jednak do General Atomics, który jest producentem samolotów.
Zdecydowanie jesteśmy zainteresowani rynkiem polskim i generalnie środkowoeuropejskim. Rozpoczęliśmy już wewnętrzne rozmowy na ten temat. Chcielibyśmy nawiązać relacje z polskimi firmami i rządem by przedstawić nasze rozwiązania.
Systemy komunikacji satelitarnej Hughes Defense mogą być jednak używane także przez bezzałogowce różnych klas, jak również śmigłowce i platformy naziemne. Jak podkreślali w rozmowie z Defence24.pl przedstawiciele Hughes Defense, firma jest więc zainteresowana rozpoczęciem swojej działalności w nowych krajach takich jak Polska, która ma duże ambicje w dziedzinie programów dronowych i planuje pozyskać klika kategorii bezzałogówców - od uzbrojonych, bezzałogowych samolotów klasy MALE (program Zefir), przez taktyczne bezzałogowce Gryf, po mniejsze platformy.