Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Łączność satelitarna dla dronów od Hughes Defense. W Wielkiej Brytanii i na nowych rynkach

Fot. defenceimagery.mod.uk
Fot. defenceimagery.mod.uk

Hughes Defense jest jedną z czołowych amerykańskich firm odpowiedzialnych za dostarczanie łączności satelitarnej dla sił zbrojnych USA i innych krajów. Na mocy kontraktu z General Atomics dostarcza nowy system działający poprzez sieć satelitów Skynet dla brytyjskich dronów powstających na bazie MQ-9 Reaper w ramach programu Protector. Hughes Defense jest zainteresowany dostarczeniem swoich rozwiązań także dla innych krajów zainteresowanych pozyskiwaniem bezzałogowców, może również zapewnić łączność satelitarną dla różnych platform.  

W programie uzbrojonych dronów nowej generacji dla Royal Air Force o kryptonimie Protector Hughes Defense ściśle współpracuje z producentem samolotów, firmą General Atomics, która jest głównym kontraktorem i producentem MQ-9 Reaper (Predator-B).

Nadrzędną umowę zatwierdził na początku grudnia 2016 roku brytyjski resort obrony, dając w ten sposób zielone światło dla rozpoczęcia prac rozwojowych nad specjalnie dostosowanym brytyjskim modelem MQ-9 - na użytek wewnętrzny określanym również jako „SkyGuardian”. 

Kontrakt jest realizowany w ramach dedykowanego programu Protector, opiewając na kwotę 100 mln funtów. W marcu 2017 roku firma otrzymała kontrakt do General Atomics na opracowanie certyfikowanego systemu dla Reaperów RAF-u. W ramach umowy ma zostać wdrożony kompletny system pokładowej komunikacji satelitarnej dla nowej generacji brytyjskich Predatorów. W skład zamówienia wchodzą dostawy osprzętu elektronicznego obsługującego nielimitowany zakres kanałów łączności z wykorzystaniem różnych częstotliwości transmisji danych. 

Jesteśmy głównym dostawcą modemu i integratorem systemu SATCOM. Pracujemy wspólnie z General Dynamics, który opracował nową antenę w programie bezzałogowca Protector. W brytyjskim programie system bazuje na paśmie X z konstelacji satelitarnej Skynet.

Wayne Marhefka, Senior Director, Business Development, Defense and Intelligence Systems Division, Hughes Defense

Domyślny zakres obsługi ma obejmować przede wszystkim pasmo X używane w ramach brytyjskiej konstelacji satelitów komunikacyjnych, SkyNet 5. Sprzęt będzie jednak również w pełni dostosowany do przesyłu informacji z wykorzystaniem pasm Ku i Ka.

System komunikacyjny nowych Reaperów dla RAF ma działać w oparciu o zmodyfikowany układ modemowy HM-200, wywodzący się z wyposażenia użytkowanego w wojskowych wiropłatach. W przebudowanej wersji HM400 modem będzie charakteryzował się wyspecjalizowanymi możliwościami w dziedzinie waveform, zredukowanymi gabarytami oraz mniejszym poborem energii. Dodatkowym atutem ma być otwarta architektura systemu, umożliwiająca dalsze usprawnienia zależnie od bieżącego zapotrzebowania.  

Co ważne Hughes Defense jest gotowy do współpracy z kolejnymi krajami w dziedzinie łączności satelitarnej dla dronów. W przypadku dronów Reaper oferowanych Polsce w ramach programu Zefir decyzja należy jednak do General Atomics, który jest producentem samolotów. 

Zdecydowanie jesteśmy zainteresowani rynkiem polskim i generalnie środkowoeuropejskim. Rozpoczęliśmy już wewnętrzne rozmowy na ten temat. Chcielibyśmy nawiązać relacje z polskimi firmami i rządem by przedstawić nasze rozwiązania.

Wayne Marhefka, Senior Director, Business Development, Defense and Intelligence Systems Division, Hughes Defense

Systemy komunikacji satelitarnej Hughes Defense mogą być jednak używane także przez bezzałogowce różnych klas, jak również śmigłowce i platformy naziemne. Jak podkreślali w rozmowie z Defence24.pl przedstawiciele Hughes Defense, firma jest więc zainteresowana rozpoczęciem swojej działalności w nowych krajach takich jak Polska, która ma duże ambicje w dziedzinie programów dronowych i planuje pozyskać klika kategorii bezzałogówców - od uzbrojonych, bezzałogowych samolotów klasy MALE (program Zefir), przez taktyczne bezzałogowce Gryf, po mniejsze platformy.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!