Reklama

Technologie wojskowe

Łączność satelitarna dla systemu rozpoznania NATO

  • Bezzałogowa maszyna Global Hawk. Fot. Northrop Grumman
    Bezzałogowa maszyna Global Hawk. Fot. Northrop Grumman

Przedsiębiorstwo GovSat, należące do Luksemburga oraz operatora satelitarnego SES, zapewni Sojuszowi Północnoatlantyckiemu bezpieczną komunikację satelitarną dla zastosowań militarnych oraz cywilnych. Pierwszy satelita GovSat znajdzie się na orbicie w 2017 r.

Koncern SES, notowany na giełdach w Paryżu i Luksemburgu, jest jednym z największych na świecie operatorów satelitów. Posiada m.in. ponad 50 satelitów na orbicie geostacjonarnej oraz zarządza 12 urządzeniami na średniej wysokości orbicie okołoziemskiej. Wspólnie z rządem Luksemburga, w formie partnerstwa publiczno-prywatnego, SES kontroluje przedsiębiorstwo GovSat, którego celem jest oferowanie przepustowości do bezpiecznej komunikacji za pośrednictwem satelitów dla rządów i instytucji.

GovSat-1
Artystyczna wizja satelity GovSat-1. Ilustracja: SES

Kilka dni temu władze SES podały do wiadomości publicznej, że GovSat będzie realizował długofalowe zamówienie dla NATO, polegające na zapewnieniu infrastruktury i obsługi do bezpiecznej komunikacji satelitarnej w paśmie Ku. Owe usługi będą przez Sojusz wykorzystywane na rzecz bezzałogowych samolotów nadzoru powietrznego Global Hawk. Stanowią one istotną część programu NATO Alliance Ground Surveillance – AGS.

AGS składa się z elementów powietrznych oraz naziemnych i zapewnia państwom Sojuszu kontrolę nad znacznymi obszarami lądowymi oraz morskimi, realizowaną niemalże w czasie rzeczywistym. System będzie można wykorzystywać do wpierania wojsk lądowych, kontroli granic, zwiększenia bezpieczeństwa żeglugi, zwalczania terroryzmu, a także zarządzania kryzysowego i koordynowania pomocy w rejonach klęsk żywiołowych. Wśród państw-uczestników projektu NATO AGS znajduje się m.in. Polska.

Usługi oferowane przez GovSat na rzecz Sojuszu Północnoatlantyckiego będą w dużej mierze realizowane przez istniejące satelity należące do SES. Pierwszy satelita reprezentujący już stricte GovSat, pod nazwą GovSat-1, ma zostać wyniesiony w przestrzeń kosmiczną w czwartym kwartale 2017 r. 

Reklama

Komentarze

    Reklama