Reklama

BEZPIECZEŃSTWO

Łączony start satelitów USAF. Wśród nich lekki obiekt doświadczalny

Fot. United Launch Alliance [ulalaunch.com]
Fot. United Launch Alliance [ulalaunch.com]

Przeprowadzone 8 sierpnia odpalenie systemu nośnego Atlas 5 umożliwiło dostawę orbitalną dwóch satelitów na rzecz Sił Powietrznych USA. Na szczycie rakiety, obok kolejnego ciężkiego składnika rządowej konstelacji komunikacyjnej AEHF, znalazł się także militarny mikrosatelita doświadczalny. Lekki instrument wystrzelono w niecodziennej konfiguracji, z zamysłem oddzielenia od rakiety jeszcze przed separacją ładunku głównego.

Rozpoczęcie misji dwóch satelitów US Air Force nastąpiło 8 sierpnia br. o godz. 12:13 czasu polskiego (CEST). Start przeprowadzono z użyciem rakiety Atlas 5, wystawionej w jednej ze swoich najcięższych wersji (551) przez konsorcjum United Launch Alliance. Miejscem odpalenia była wyrzutnia Launch Complex-41 w bazie US Air Force Cape Canaveral na Florydzie.

W trakcie lotu górny stopień użytej rakiety Atlas 5 (Centaur) pomyślnie wprowadził na orbitę przewożony sprzęt. Nastąpiło to jednak na innych niż dotychczas zasadach – w pierwszej kolejności został bowiem uwolniony ładunek drugorzędny, złożony z mikrosatelity TDO utrzymanego w formacie Cubesat-12U. Zgodnie z deklaracjami, lekki instrument ma pozwolić amerykańskim siłom powietrznym na przetestowanie nowych możliwości monitorowania i śledzenia śmieci kosmicznych.

Niewielki sprzęt został wyprodukowany na zamówienie US Air Force przez konsorcjum firm zarządzane przez spółkę Parsons, w charakterze głównego wykonawcy i integratora. Oprócz lidera projektu, w realizacji zlecenia wzięły udział również spółki Adaptive Launch Solutions, Tyvak Nanosatellite Solutions oraz Moog. Wykonanie i dostarczenie satelity nastąpiło blisko 7 miesięcy po rozpoczęciu realizacji zamówienia, przyznanego na mocy pięcioletniego kontraktu o wartości 100 mln USD.

Centralnym założeniem rozpatrywanej misji rakiety Atlas 5 było jednak rozmieszczenie ciężkiego ładunku, złożonego z satelity AEHF-5 (Advanced Extremely High Frequency) o masie blisko 6200 kg. Poprzedni, czwarty z planowanych sześciu składników sieci satelitarnej, został wyniesiony na orbitę w październiku 2018 roku.

Satelity AEHF zapewniają USAF bezpieczny szyfrowany kanał komunikacji na pasmach Ka i K. System dostarcza łączność o dużej przepustowości dla amerykańskich, kanadyjskich, holenderskich i brytyjskich sił zbrojnych w skali całego globu (z wykorzystaniem orbity geostacjonarnej, GEO).

Reklama

Komentarze

    Reklama