Reklama

Polska

Fot. Space24.pl

Landgraf, ESA o EO Cloud: Chcę zobaczyć Amerykanów i Chińczyków używających tej platformy [Space24.pl TV]

„Celem jest Europa, Muszę powiedzieć, że zanim przejdę na emeryturę, chcę zobaczyć Amerykanów i Chińczyków używających tej platformy i realizujących swoje pomysły w ramach polskiej infrastruktury”  - mówi dla portalu Space24 o EO Cloud Guenther Landgraf, dyrektor Działu Infrastruktury i Inżynierii w Europejskiej Agencji Kosmicznej. „Naprawdę była to najlepsza oferta i sukces projektu świadczy o tym, że nasza ocena była poprawna. Platforma powstała w rekordowym czasie sześciu miesięcy i jest to pierwsza taka platforma dostępna w Europie” - dodał przedstawiciel ESA w odniesieniu do wyboru polskiego konsorcjum na realizatora projektu repozytorium danych z chmurą obliczeniową. 

„Uważamy, że taka platforma (jak EO Cloud - przyp. red.) jest głównym czynnikem wpływającym na skrócenie czasu między przeprowadzaniem badań a przejściem do prowadzenia biznesu. Jeżeli na platformie znajdują się już pewne dane, ludzie mogą inwestować niewielkie pieniądze i poświęcać niewiele czasu, aby pokazać coś potencjalnym klientom i zacząć działalność biznesową.” - mówił Space24.pl Guenther Landgraf z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA)

Guenther Landgraf wypowiadał się, że konsorcjum na czele, którego stał Creotech Instruments wygrało na zasadzie otwartej konkurencji. "Ewaluacja oferty była bardzo pozytywna"- mówił dyrektor ESA i dodawał: Technicznie ta oferta była znakomita. Naprawdę była to najlepsza oferta i sukces projektu świadczy o tym, że nasza ocena była poprawna. Platforma powstała w rekordowym czasie sześciu miesięcy i jest to pierwsza taka platforma dostępna w Europie"

Przedstawiciel Europejskiej Agencji Kosmicznej opowiadał o obserwacjach Ziemi, które mogą pomóc każdemu biznesowi lub rządowym aplikacjom. Obserwacje takie prowadzone są w wielu bardzo różnorodnych dziedzinach. „Obserwacje Ziemi prowadzone są w różnych dziedzinach.  Rybołówstwo, agrokultura, obserwacja biegunów, geologia, monitorowanie klimatu. Możliwości biznesowe są naprawdę wielkie i obejmują szeroki wachlarz dziedzin" 

Platforma EO Cloud ma obsługiwać nie tylko polskich użytkowników. Jak mówił Landgraf, jest to projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej, więc celem jest cała Europa. Dzięki temu ma się ona stać centrum innowacyjności, do którego będą wprowadzane nowe pomyśly. „Muszę powiedzieć, że zanim przejdę na emeryturę, chcę zobaczyć Amerykanów i Chińczyków używających tej platformy i realizujących swoje pomysły w ramach polskiej infrastruktury” - mówił Landgraf. 

„Uważam, że ta innowacja jest bardziej kwestią nowoczesnego ekosystemu biznesowego. Mam na myśli to, że ilości danych z tak obszernych systemów obserwacji Ziemi stają się ogromne, z przyrostem 5-6 petabajtów na rok.  Nie można więc już sobie wyobrazić, aby je pobierać, tak jak uprzednio. Dlatego oferujemy użytkownikom współdzieloną platformę, na której mogą oni znaleźć zarówno dane, jak i moc obliczeniową. Będziemy mogli zobaczyć innowacyjny model biznesowy, który ma udział w przychodach dostawców danych, infrastruktury i informacji na tej platformie" - dodał dyrektor ESA. 

Czytaj więcej: Uruchomienie repozytorium danych satelitarnych. "Brakujące ogniwo między satelitą, a przedsiębiorcą"

Reklama

Komentarze

    Reklama