Z okazji Światowych Dni Młodzieży pod Wawelem otwarto z udziałem premier Beaty Szydło Pawilon Polski "Pawilon Polski". Składał się on z czterech sferycznych namiotów zbudowanych u stóp krakowskiego Wawelu. Celem wystawy było pokazanie przybyłym do stolicy Małopolski pielgrzymom potencjału naszego kraju oraz promocję polskiej historii, nauki, gospodarki i turystyki. Podczas otwarcia premier Polski mówiła m.in. "w tym właśnie miejscu chcemy pokazać Polskę nowoczesną, młodą, Polskę, która ma w tej chwili podbijać świat, pomysłową i kreatywną". Oprócz wykonanego w technice 3D filmu "Animowana Historia Polski" autorstwa znanego rysownika i animatora Tomasza Bagińskiego odwiedzający pawilon mogli się więc także zapoznać z najnowszymi osiągnięciami naszego kraju.
Autorzy wystawy skupili się na prezentacji potencjału innowacyjnego polskiej nauki i przemysłu. Wśród znajdujących się w pawilonie produktów związanych z branżą zbrojeniową i kosmiczną wyróżniały się trzy urządzenia. Zespół #next z Politechniki Białostockiej pokazał łazik marsjański Red, który zajął siódme miejsce w tegorocznych zawodach University Rover Challenge w USA. Wybór związany jest z ogromnymi sukcesami młodych polskich konstruktorów w międzynarodowych konkursach łazików marsjańskich, a także z organizacją w naszym kraju prestiżowej europejskiej edycji Rover Challenge, która w tym roku odbędzie się w Jasionce pod Rzeszowem w dniach 10-12 września 2016.
Czytaj więcej: Triumf Polaków na amerykańskich zawodach łazików marsjańskich
W tym samym pawilonie pokazano również dron FlyEye firmy WB Electronics używany przez Wojsko Polskie, Straż Graniczną oraz oferowany na eksport m.in. do Francji z przeznaczeniem dla systemu żołnierza przyszłości Felin.
Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów wystawił z kolei w Pawilonie Polskim dwa roboty wchodzące w skład zintegrowanego systemu przeznaczonego do działań antyterrorystycznych i antykryzysowych Proteus.
Koordynatorem "Pawilonu Polski" była Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. W projekt zaangażowały się także Ministerstwo Rozwoju, Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przy wsparciu Agencji Rynku Rolnego, Narodowe Centrum Kultury, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Polskiej Agencji Turystycznej.