Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Lockheed Martin będzie drukować w 3d ogromne kopuły z tytanu

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

Koncern Lockheed Martin (LM) kończy prace rozwojowe nad technologią druku 3d dla ogromnych tytanowych kopuł. Posłużą one do budowy zbiorników na paliwo dla satelitów. Zapewnią obniżenie kosztów i przyspieszenie produkcji podzespołów satelitarnych bez obniżania jakości zbiorników.

Nowe tytanowe kopuły produkowane z użyciem druku 3d przez LM będą mierzyć 116 cm średnicy. Zbiornik na paliwo dla satelity będzie składał się z dwóch takich elementów, zamykających z obu stron podłużny cylinder.

Inżynierowie amerykańskiej firmy w lipcu br. zakończyli proces testów jakościowych prototypu takiej innowacyjnej kopuły. Te elementy konstrukcyjne będą jednocześnie lekkie i wytrzymałe – zdolne bez trudu przetrwać wymagający start rakiety nośnej, a potem wieloletnią służbę w surowym środowisku otwartej przestrzeni kosmicznej. Zbiorniki budowane z użyciem tytanowych kopuł będą służyły przechowywaniu paliwa do satelitów pod wysokim ciśnieniem.

Nowe rozwiązanie wdrażane przez przedsiębiorstwo Lockheed Martin ma wiele zalet. Niezbędny do drukowania w 3d tytan jest łatwo dostępny, a jednocześnie ta technologia produkcji pozwala minimalizować marnowanie surowca.

Kopulaste pokrywy będą wytwarzane w zakładach LM w Denver. Drukowanie w 3d pozwoli skrócić proces produkcji zbiornika na paliwo dla satelity z 2 lat do zaledwie 3 miesięcy. Jednocześnie komponenty te będą spełniać wyśrubowane standardy NASA w kwestii wytrzymałości.

Zbiorniki produkowane nową metodą klient LM będzie mógł wybrać decydując się na zakup satelity konstruowanego w oparciu o platformę LM 2100.

Lockheed Martin był pierwszą firmą, jaka wydrukowała w 3d części statku kosmicznego wysłane następnie w głęboką przestrzeń kosmiczną. Podzespoły te trafiły na pokładzie sondy Juno na orbitę wokół Jowisza.

Reklama

Komentarze

    Reklama