Reklama

Zagrożenia kosmiczne

Londyn modernizuje system odstraszania nuklearnego

  • fot. http://www.telespazio.it/
    fot. http://www.telespazio.it/

Brytyjskie resort obrony ujawnił plan zainwestowania kolejnych 642 milionów funtów w program Successor, w ramach którego powstaną atomowe okręty podwodne z rakietami balistycznymi nowej generacji.

Gwarancja przekazania ponad 640 milionów funtów ma pozwolić na zbudowanie po 2030 r. czterech następców obecnie wykorzystywanych, strategicznych okrętów podwodnych z rakietami balistycznymi typu Vanguard. Część tych środków (225 milionów funtów) ma być przeznaczona na zmodernizowanie infrastruktury stoczni BAE Systems w Barrow-in-Furness, gdzie w przyszłości mają być montowane nowe „boomery”. Taka inwestycja ma pozwolić na budowanie nowych jednostek z maksymalną wydajnością.

Kolejne 200 milionów funtów zostanie przekazane na opracowanie systemu napędowego. Brytyjczycy chcą również zwiększyć finansowanie amerykańsko–brytyjskich prac nad sekcją z rakietami balistycznymi CMC (Common Missile Compartment). Sekcje te mają być praktycznie takie same na „boomerach” przyszłości w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Całkowity koszt etapu projektowania i budowy prototypu ma wynieść w sumie około 3,9 miliarda funtów. Pieniądze te zapewnią jednak tysiące miejsc pracy w Wielkiej Brytanii, pozwolą rozbudować infrastrukturę oraz umożliwią opracowanie i wprowadzenie zupełnie nowych technologii.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!