PRZEMYSŁ KOSMICZNY
Lubawa rozpoczyna budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego [Defence24.pl TV]
Spółka Lubawa S.A. zainaugurowała budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego, które już w przyszłym roku ma rozpocząć swoją działalność. Projekt o wartości ponad 14 mln zł jest współfinansowany ze środków NCBiR. - Uruchomienie Centrum B+R ułatwi nam udoskonalanie naszych produktów oraz opracowywanie nowych materiałów, technologii czy innowacyjnych rozwiązań a w konsekwencji zupełnie nowych, doskonalszych produktów - powiedział Marcin Kubica, Prezes Zarządu Lubawa S.A. podczas uroczystego wmurowania kamienia węgielnego, w obecności przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Sejmu, Senatu i władz lokalnych.
Całkowity koszt realizacji projektu opiewa na kwotę 14 mln złotych, z których 4,6 mln złotych stanowi dofinansowanie z NCBiR w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Wniosek otrzymał maksymalną liczbę punktów, stając się tym samym najwyżej ocenionym projektem w konkursach NCBiR.
Nowe Centrum powstaje w miejscowości Lubawa, w której od 1951 roku działało Przedsiębiorstwo Państwowe Wschodnie Zakłady Konfekcji Technicznej, przekształcone ostatecznie w 1995 roku w spółkę Lubawa S.A. We wtorek 26 września na terenie budowy odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budynek, w którym już w przyszłym roku ma rozpocząć działanie Centrum B+R.
Jak podkreślił prezes spółki Lubawa S.A. Marcin Kubica uruchomienie Centrum zapewni znaczne zwiększenie możliwości badawczych spółki w zakresie wypracowania nowych, innowacyjnych produktów i technologii. Firma stawia na podniesienie konkurencyjności na rynku globalnym i zwiększanie jakości własnych produktów.
Chcielibyśmy aby polscy żołnierze, policjanci i strażacy korzystali z najnowszych rozwiązań zapewniających im bezpieczeństwo w każdych warunkach, podczas każdego zadania jakiemu przyjdzie im sprostać. Inwestycja, którą dziś uroczyście rozpoczynamy to krok spółki Lubawa S.A. do spełnienia tego życzenia. Uruchomienie Centrum B+R ułatwi nam udoskonalanie naszych produktów oraz opracowywanie nowych materiałów, technologii czy innowacyjnych rozwiązań a w konsekwencji zupełnie nowych, doskonalszych produktów.
Centrum ma stanowić samodzielny, zintegrowany ośrodek badawczy i rozwojowy technologii obejmujących całe spektrum oferty firmy. Jego powstanie nie spowoduje jednak zamknięcia żadnego z już funkcjonujących działów badawczych. Główne planowane kierunki prac Centrum Badawczo-Rozwojowego w Lubawie to:
- rozwój układów elastomerowo/polimerowo-ceramicznych w zastosowaniach do ochrony indywidualnej i ochrony pojazdów/obiektów;
- systemy powstrzymywania spadania w środowisku zagrożonym wybuchem;
- systemy lekkiej osłony przeciwwybuchowej.
Centrum Badawczo-Rozwojowe będzie realizowało także szereg innych projektów badawczo-rozwojowych, obejmujących:
- konstrukcje tkaninowo-elastomerowe w zastosowaniach do środków ochrony indywidualnej i zbiorowej przed bronią masowego rażenia, przemysłowymi środkami toksycznymi;
- samouszczelniające zbiorniki paliwowe oraz technologię wykonania form do produkcji zbiorników paliwowych;
- materiały wielowarstwowe elastomerowo-polimerowe;
- materiały samoodkażające i biobójcze;
- wysokowytrzymałe kompozyty aramidowo-elastomerowe oraz lekkie wysokowytrzymałe mechanicznie konstrukcje tkaninowo-elastomerowe CSM/CR, NBR/PVC/CR;
- metodykę tworzenia brył makiet pneumatycznych w odniesieniu do właściwych rodzajów pozoracji.
Jedną z najbardziej zaawansowanych części Centrum B+R będzie Laboratorium Balistyczne, pierwsze tak kompleksowo wyposażone w Europie Środkowej. Ponadto, Lubawa zamierza zakupić urządzenia laboratoryjne do badania cech fizyko-mechanicznych surowców i produktów, jak również do badania wytrzymałości statycznych i dynamicznych wyrobów.
Utworzenie Centrum Badawczo-Rozwojowego opiera się na dotychczasowej współpracy z ośrodkami badawczymi, takimi jak Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii w Warszawie czy Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników Oddział Elastomerów i Technologii Gumy w Piastowie. Ta współpraca będzie dalej realizowana i rozwijana.
Przed spółką otwierają się nowe możliwości aktywnego udziału w tworzonym właśnie europejskim planie na rzecz obronności, EDAP (European Defence Action Plan), w ramach którego będzie możliwe pozyskanie dofinansowania prac B+R. Lubawa S.A. ma więc szansę znacznie rozszerzyć możliwości współpracy z podmiotami zagranicznymi a w konsekwencji również potencjał eksportowy.