Reklama

Polska

Meksyk w gronie kooperantów Polskiej Agencji Kosmicznej

  • Fot. Polska Agencja Kosmiczna / polsa.gov.pl
    Fot. Polska Agencja Kosmiczna / polsa.gov.pl

Jednym z ważnych punktów wizyty polskiej delegacji państwowej w Meksyku było podpisanie porozumienia o współpracy agencji kosmicznych obu państw. Uroczyste zatwierdzenie dokumentu miało miejsce 24 kwietnia 2017 roku w obecności Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Prezydenta Meksykańskich Stanów Zjednoczonych Enrique Peña Nieto.

Akt współpracy między Polską Agencją Kosmiczną a jej meksykańskim odpowiednikiem został podpisany w Mexico City przez Wiceprezesa ds. Obronnych PAK, pułkownika Piotra Suszyńskiego i Dyrektora Generalnego Meksykańskiej Agencji Kosmicznej (AEM), doktora Francisco Javier Mendieta Jiméneza. Porozumienie ma na celu nawiązanie współpracy w obszarze zarządzania danymi satelitarnymi (w tym, m.in. rozbudowy infrastruktury naziemnej oraz wykorzystania danych w administracji państwowej) oraz wymiany informacji dotyczących technologii komunikacyjnych i obserwacji Ziemi. Trzy potencjalne obszary wspólnych projektów PAK i AEM dotyczą budowy i rozwoju małych satelitów, monitorowania zanieczyszczenia atmosfery oraz wspólnych projektów naukowych związanych m.in. z badaniami pogody kosmicznej.

Fot. Polska Agencja Kosmiczna

Uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy PAK i AEM było jednym z punktów programu oficjalnej wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Meksyku, która przypadła na termin 22-25 kwietnia 2017 roku. W trakcie jej trwania pułkownik Piotr Suszyński uczestniczył w spotkaniu z polską polonią, wziął też udział w Forum Gospodarczym Polska-Meksyk. Delegacja PAK złoży wizytę w meksykańskim Narodowym Instytucie Astrofizyki (INAOE) i spotka się z wiceministrem ds. komunikacji panem Edgarem Olvera Jimenezem w Ministerstwie Komunikacji i Transportu Meksyku. W planach przewidziano także spotkanie z zarządem COMCE Nacional, organizacji zajmującej się wspieraniem meksykańskiego sektora prywatnego.

Meksykańska Agencja Kosmiczna jest rządową instytucją założoną w lipcu 2010 roku. AEM odpowiada za nadzór nad meksykańskim programem kosmicznym oraz za wskazywanie celów i strategii rozwoju meksykańskiego przemysłu kosmicznego. Porozumienie z AEM jest kolejnym takim dokumentem podpisanym przez Polską Agencję Kosmiczną. Dotychczas PAK podpisała porozumienia o współpracy z 5 narodowymi agencjami kosmicznymi: francuską (CNES), włoską (ASI), ukraińską (SSAU), brazylijską (AEB) i chińską (CNSA).

Czytaj też: Polska Agencja Kosmiczna zainteresowana współpracą z Meksykiem

Źródło: Polska Agencja Kosmiczna

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!