Reklama

Technologie wojskowe

Międzykontynentalne rakiety "Jars" na zachodzie Rosji

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosjanie poinformowali, że dywizjon rakiet strategicznych w regionie twerskim będzie szóstą jednostką wyposażoną w mobilne wyrzutnie międzykontynentalnych pocisków balistycznych „Jars”.

Rosjanie zdecydowali się wyposażyć w wielogłowicowe rakiety balistyczne „Jars” najdalej wysunięty na zachód rakietowy dywizjon strategiczny stacjonujący w okolicach miasta Twer. Ostateczna decyzja ma zapaść po ocenie ćwiczeń dowódczo-sztabowych, które były realizowane w twerskim regionie w ubiegłym tygodniu (z wykorzystaniem mobilnych wyrzutni rakiet typu Topol).

W oficjalnym komunikacie poinformowano dodatkowo, że po pierwszym Tejkowskim dywizjonie przezbrojonym w rakiety „Jars”, w tym roku pociski te otrzymały już dwa pułki w Irkucku i Joszkar-Oła. Wymiana wyrzutni rakietowych kończy się również w jednostkach z okolicach Niżnego Tagiła i Nowosybirska.

Cały proces jest fragmentem wielkiego programu modernizacyjnego rosyjskich sił strategicznych, które poza mobilnymi wyrzutniami jednogłowicowymi RS-12M2 Topol-M mają być wyposażone w mobilne wyrzutnie wielogłowicowe rakiety RS-24 Jars.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!