Reklama

Polska

Międzymorze w wydaniu satelitarnym? Powstaje system wymiany danych

  • Satelita obserwacyjny z rodziny Sentinel. Ilustracja: ESA
    Satelita obserwacyjny z rodziny Sentinel. Ilustracja: ESA

Międzynarodowe konsorcjum firm i instytucji z udziałem polskiej spółki Creotech Instruments tworzy zaawansowaną platformę udostępniania i przetwarzania danych satelitarnych dedykowaną państwom Europy Południowo-Wschodniej. Inicjatywa przedstawiana jako porozumienie Międzymorza w wydaniu kosmicznym ma działać w oparciu o stworzoną przez Creotech i CloudFerro infrastrukturę chmurową EO Cloud. System działa na potrzeby ESA i odbiorców komercyjnych od października 2016 roku, umożliwiając zdalne przetwarzanie dużych ilości danych zgromadzonych na serwerach EO Cloud.

W zeszłym roku konsorcjum w którego skład wchodziły Creotech Instruments i CloudFerro zbudowało platformę EO Cloud do przechowywania i przetwarzania danych z satelitów obserwacji Ziemi. EO Cloud została przyjęta przez międzynarodowe konsorcjum państw europejskich jako fundament nowo powstającej płaszczyzny współpracy na obszarze pomiędzy Morzem Bałtyckim, Morzem Czarnym i Adriatykiem. System będący kombinacją repozytorium danych i chmury obliczeniowej będzie miał za zadanie udostępniać dane zebrane przez rozmaite instrumenty satelitarne w posiadaniu zaangażowanych instytucji i państw europejskich. System działa na potrzeby ESA i odbiorców komercyjnych od października 2016 roku, umożliwiając zdalne przetwarzanie dużych ilości danych zgromadzonych na serwerach EO Cloud. Podmiotem odpowiedzialnym za stworzenie niezbędnej do działania EO Cloud infrastruktury chmurowej była firma CloudFerro.

Operujące na orbicie satelity Europejskiej Agencji Kosmicznej każdego dnia zbierają ogromne ilości danych. Budowane i sukcesywnie wysyłane w kosmos instrumenty z rodziny Sentinel dodatkowo rozwijają te możliwości. Aby w pełni wykorzystać badawczy, ale także biznesowy potencjał drzemiący w danych satelitarnych konieczne są narzędzia umożliwiające przetwarzanie i analizowanie pozyskiwanych na orbicie danych. Racjonalne zarządzanie ich zasobami umożliwia prowadzony na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej Program Obserwacji Ziemi dla Europy Południowo-Wschodniej (EO4SEE).

Celem przedsięwzięcia jest stworzenie warunków do pełnego wykorzystania potencjału ogromnej ilości danych satelitarnych, dotyczących Europy Południowo-Wschodniej, zgromadzonych na przestrzeni ostatnich 20 lat przez satelity Europejskiej Agencji Kosmicznej.

dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments S.A.

Już dziś ilość informacji jest tak duża, że analizowanie ich i przetwarzanie przy pomocy dotychczas dostępnych narzędzi staje się nieefektywne. W 2014 roku Europejska Agencja Kosmiczna zainicjowała program EO Exploatation Platform (EPs), w ramach którego do 2017 roku w Europie powstać ma ekosystem tematycznych platform umożliwiających przetwarzanie i analizowanie danych pochodzących z satelitów ESA przy pomocy narzędzi do analizy tego typu zbiorów danych (Big Data).

W ramach projektu EO4SEE powstaje środowisko pracy, które zapewni wygodny dostęp do danych satelitarnych dotyczących regionu, a także narzędzia pomocne w ich przetwarzaniu pod kątem zagadnień takich jak: zarządzanie ryzykiem powodziowym i zapobieganie powodziom, monitorowanie i wykrywanie zagrożeń dla środowiska, zarządzanie obszarami chronionymi i zasobami naturalnymi.

dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments S.A.
 

Za budowę platform odpowiada konsorcjum składające się z podmiotów z Czech, Rumunii i Polski, a na jego czele stoi rumuńska firma Terrasigna. Rozwiązanie korzystać będzie z platformy EO Cloud, czyli repozytorium danych satelitarnych połączonego z chmurą obliczeniową, które w ubiegłym roku z powodzeniem uruchomiły i rozwijają w Polsce firmy Creotech Instruments S.A. i CloudFerro.

Twórcy Platformy EO Cloud, firmy Creotech Instruments i CloudFerro zbudowali infrastrukturę chmury, która umożliwia przechowywanie i przetwarzanie ogromnych ilości danych, które pochodzą z satelitów obserwacyjnych Ziemi ESA.

Vasile Craciunescu, Terrasigna

Koncepcja Międzymorza, czyli idea bliskiej współpracy państw leżących między morzami Adriatyckim, Bałtyckim i Czarnym, przeważnie kojarzy się z inicjatywami politycznymi, energetycznymi czy infrastrukturalnymi. Teraz integracja zainteresowanych państw może przyjąć nowy kształt za sprawą wykorzystania danych pozyskiwanych z przestrzeni kosmicznej i gromadzonych w ramach EO4SEE. Jak zapewnia prezes firmy Creotech, dr Grzegorz Brona, Platforma umożliwi zintegrowane zarządzenie strefą przybrzeżną oraz będzie stanowiła technologiczne wsparcie w zakresie badań archeologicznych i w obszarze zarządzania dziedzictwem kulturowym.

Czytaj też: Uruchomienie repozytorium danych satelitarnych. "Brakujące ogniwo między satelitą a przedsiębiorcą"

Reklama

Komentarze

    Reklama