Reklama

KOSMONAUTYKA

Międzynarodowa załoga poleciała na ISS

Statek kosmiczny Sojuz MS-03 z trzyosobową kolejną załogą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wystartował z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Na ISS leci trzyosobowa załoga: Rosjanin, Francuz i Amerykanka. 

Start rakiety nośnej Sojuz-FG z załogowym statkiem kosmicznym Sojuz MS-03 nastąpił 17 listopada br. o godz. 16:20 czasu polskiego. Po 8 min i 45 sek od startu doszło do separacji pojazdu od górnego stopnia rakiety. Od tego momentu statek kosmiczny będzie się poruszał samodzielnie w stronę stacji kosmicznej. Dwa panele słoneczne i anteny Sojuz MS-03 rozłożyły się prawidłowo. Lot na ISS ma potrwać dwie doby. Dokowanie jest przewidziane na 19 listopada br. 

Na ISS lecą: Rosjanin Oleg Nowicki, Amerykanka Peggy Whitson i astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej, Francuz Thomas Pesquet. Dla Rosjanina będzie to drugi pobyt w kosmosie. Amerykanka jest światową rekordzistką wśród kobiet, jeśli chodzi o długość pracy na orbicie, gdzie spędziła 377 dni. Będzie to jej trzecia wizyta na ISS. Dla inżyniera lotów z Francji i byłego pilota Air France to pierwsza podróż kosmiczna.

Zespół wchodzący w skład "Ekspedycji 50" spędzi na stacji kosmicznej ponad cztery miesiące, do 25 lutego 2017 roku prowadząc badania w dziedzinie biologii, nauk o Ziemi, fizyki i rozwoju technologii. 

PAP/AH

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!