Mike Pence na otwarciu IAC 2019. "Księżycowa" współpraca i siły kosmiczne USA

22 października 2019, 12:49
48937719342_9715af3e8b_k
Fot. NASA/Joel Kowsky [nasa.gov]

Od poniedziałku 21 października trwa w Stanach Zjednoczonych kolejna odsłona Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego (IAC 2019). Kilkudniowe wydarzenie skupia czołówkę przedstawicieli globalnego sektora kosmicznego, a także kluczowych autorów międzynarodowej polityki kosmicznej i wizjonerów technologii podboju kosmosu. W toku bieżącej edycji głównym punktem odniesienia pozostaje temat eksploracji pozaziemskiej i realizacja księżycowego programu NASA, Artemis.

Siedemdziesiąty z kolei Międzynarodowy Kongres Astronautyczny zgromadził w Waszyngtonie ponad 6 tys. uczestników - naukowców, przedstawicieli rządów i prywatnych ośrodków badawczych oraz przedstawicieli dynamicznie rozwijającego się w ostatnich latach prywatnego przemysłu kosmicznego. IAC 2019 zorganizowała Międzynarodowa Federacja Astronautyczna (IAF) oraz Amerykański Instytut Aeronautyki i Astronautyki. Wydarzenie ma zasięg globalny i jest jednym z najważniejszych dorocznych zjazdów branżowych tego typu - w toku bieżącej edycji zarejestrowano gości z ponad 80 państw świata, w tym silną reprezentację przemysłową i administracyjną z Polski.

W pięciodniowych obradach (21-25 października) bierze udział m.in. przedstawicielstwo Polskiej Agencji Kosmicznej na czele z nowo powołanym prezesem Michałem Szaniawskim oraz delegacją Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Towarzyszy im grono reprezentantów biznesu zrzeszone w Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego.

W trakcie wydarzenia polscy przedstawiciele dysponują narodowym stoiskiem, prezentującym działalność Polskiej Agencji Kosmicznej i polskich firm z sektora wysokich technologii. Organizatorem misji polskiego sektora kosmicznego jest właśnie Polska Agencja Kosmiczna, która do udziału zaprosiła rodzime branżowe podmioty. Firmy sektorowe uczestniczące w wyjeździe goszczą na stoisku PAK - mogą z niego korzystać w celach promocyjnych oraz na potrzeby odbywania rozmów bilateralnych. 

Na rozpoczęcie IAC 2019 głos zabrał wiceprezydent USA Mike Pence, który w imieniu władz amerykańskich otworzył obrady kongresu i oświadczył, że Stany Zjednoczone chcą pozostać przywódcą w dziedzinie badań kosmicznych na świecie wspólnie z innymi „miłującymi wolność narodami”. Pence, który jest przewodniczącym Rady Badania Przestrzeni Kosmicznej w Białym Domu skoncentrował się w swoim wystąpieniu na programie Artemis, którego celem - jak powiedział - jest „ponowne lądowanie mężczyzny i pierwsze lądowanie kobiety na Księżycu do roku 2024”.  Następnie agencja NASA ma skupić się na pracach zmierzających do realizacji planów lądowania na Marsie.

image
Wiceprezydent USA, Mike Pence i administrator NASA, Jim Bridenstine podczas otwarcia IAC 2019. Fot. NASA [nasa.gov]

 

Pence pochwalił decyzję Japonii, która w ubiegłym tygodniu zapowiedziała udział w programie Artemis. Wyraził nadzieję, że w realizacji programu księżycowego wezmą udział także państwa europejskie.

Wiceprezydent USA podkreślił, że tworzone obecnie z inicjatywy prezydenta Donalda Trumpa siły kosmiczne, w charakterze odrębnego szóstego rodzaju amerykańskich sił zbrojnych, „wkrótce będą rzeczywistością, awangardą obrony naszego narodu, obrony naszej wolności i praw wszystkich miłujących wolność narodów w rozległych obszarach przestrzeni kosmicznej”.

Po wystąpieniu Pence’a odbyła się ceremonia wręczenia Światowej Nagrody Kosmicznej (World Space Award) przyznawanej przez Międzynarodową Federację Astronautyczną (IAF). W tym roku nagrodę otrzymała załoga misji Apollo 11, która 50 lat temu doprowadziła do postawienia stopy na Księżycu przez pierwszego człowieka, amerykańskiego astronautę Neila Armstronga.

Nagrodę odebrali: w imieniu nieżyjącego już Neila Armstronga jego syn Mark Armstrong, w imieniu pilota modułu dowodzenia Apollo 11 Michaela Collinsa jego wnuk, Luke Newell oraz 89-letni obecnie Edwin „Buzz” Aldrin, który 50 lat temu był pilotem lądownika (modułu księżycowego).

Opracowanie: PAP-Tadeusz Zachurski/MK

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
AB
sobota, 26 października 2019, 18:01

Rozumiem jontek, że pół wieku temu istniały prywatne rakiety lądujące na ogniu, a po Marsie jeździły łaziki?

obserwator
wtorek, 22 października 2019, 20:58

A z POLSY wycieczka kilkuosobowa mega specjalistów... kosmiczny polski wieczór w USA, brzmi dumnie ... pochwalimy sie ... hmmm Prezesem? Ktos powinien przyjrzec sie marnotrawieniu srodkow publicznych na wycieczki biura turystycznego pod nazwa Polska Agencja Kosmiczna ...

Krzysztof
czwartek, 24 października 2019, 23:52

Niestety to nasza specjalność

kołalsky
środa, 23 października 2019, 21:53

Jak rozumiem poprzedni Prezes był specjalistą. Na szczęście Rząd naprawił swoją pomyłkę. Powtórka z 1970 r - "dobry fachowiec ale bezpartyjny" ...

jontek
wtorek, 22 października 2019, 15:21

Pół wieku temu to była technologia . Dopiero w 2024 do niej doszlusują. Brawo .

DK
piątek, 25 października 2019, 20:30

Pół wieku temu była pasja a elitarność branży i wielkość przedsięwzięć sprawiała że wynagrodzenie badaczy, konstruktorów astronautów i pozostałego personelu schodziło na dalszy plan. Dodatkową motywacją była rywalizacja z ZSRR (ta rywalizacja była także źródłem prawie nieograniczonych funduszy). Pionierskość przedsięwzięcia sprawiała że wielu było gotowych położyć na szali własne życie co pozwalało drastycznie zmniejszy poziom bezpieczeńsywa fizycznergo i wogóle nie brać pod uwagę bezpieczeństwa biznesowego. Jak to wygląda dzisiaj wszyscy wiemy i w sumie dobrze, że tak wygląda bo to właśnie świadczy o postępie. Dzisiaj nie chodzi o to by dolecieć(i wrócić) ale by miało tto sens gospodarczy.

Tweets Space24