Reklama

BEZPIECZEŃSTWO

Ministrowie obrony zadecydowali. NATO stworzy centrum operacji kosmicznych

Fot. NATO [nato.int]
Fot. NATO [nato.int]

Pierwszy dzień zdalnych obrad ministrów obrony państw przynależących do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) zakończył się zgodą na utworzenie nowego sojuszniczego centrum operacyjnego, które zajmie się działaniem w domenie kosmicznej. Powstanie ono, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, przy transatlantyckim dowództwie sił powietrznych w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech.

O podjęciu pozytywnej decyzji w kwestii powołania NATO Space Center poinformował w trakcie zdalnej konferencji prasowej w czwartek 22 października sekretarz generalny organizacji, Jens Stoltenberg. Zgoda zapadła tego samego dnia, w trakcie pierwszej z dwóch planowanych na czwartek i piątek sesji obrad ministrów obrony państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego. „NATO jest zdeterminowane, aby utrzymać swoją przewagę we wszystkich domenach - lądowej, morskiej, lotniczej, cybernetycznej i kosmicznej” – oświadczył Stoltenberg.

Nowe Centrum Kosmiczne NATO zostanie utworzone przy Dowództwie Sił Powietrznych Sojuszu w bazie Ramstein w Niemczech (Allied Air Command). Celem funkcjonowania ośrodka ma być koordynacja prowadzenia zwiadu w przestrzeni kosmicznej i działań podnoszących świadomość sytuacyjną oraz poziom ochrony sojuszniczych instalacji satelitarnych. Obok zgody na utworzenie NATO Space Center nie wskazano natomiast jeszcze założeń dotyczących powołania do życia powiązanego centrum doskonałości operacyjnej, czyli spodziewanego "kosmicznego think-tanku".

W zeszłym roku zadeklarowaliśmy przestrzeń kosmiczną jako domenę operacyjną NATO. Dzisiaj zrobiliśmy kolejny ważny krok.

Jens Stoltenberg, Sekretarz Generalny NATO

Sekretarz Generalny NATO wskazał w trakcie swojej konferencji trzy ogólne obszary zadań, w jakich nowy ośrodek ma być wyspecjalizowany. W pierwszej kolejności, ma „pomóc koordynować sojusznicze działania kosmiczne”. Po wtóre, będzie „wspierać misje i operacje NATO z kosmosu”, w tym przede wszystkim „za pomocą łączności i zobrazowań satelitarnych”. Jako trzeci i ostatni z wymienionych zakresów Stoltenberg wskazał jeszcze działanie na rzecz „ochrony sojuszniczych systemów kosmicznych, poprzez udostępnianie informacji o potencjalnych zagrożeniach”.

Zgodnie z dalszym podsumowaniem czwartkowych obrad, ministrowie obrony państw NATO zajęli się również kwestią „rosnącego rosyjskiego arsenału pocisków rakietowych o zdolnościach nuklearnych”. Jak potwierdził Stoltenberg, „sojusznicy uzgodnili kompleksowy pakiet odpowiedzi obejmujący środki polityczne i wojskowe”. Ocenie miały być też poddane dotychczasowe postępy w tej materii. „Państwa sojusznicze pozyskują nowe systemy obrony powietrznej i przeciwrakietowej, w tym baterie Patriot i SAMP/T” – wskazał sekretarz generalny NATO.

Dostosowujemy nasze zdolności wywiadowcze i ćwiczeniowe. Dbamy również o bezpieczeństwo i skuteczność naszych środków odstraszania nuklearnego - w tym poprzez nasze coroczne ćwiczenia odstraszania nuklearnego.

Jens Stoltenberg, Sekretarz Generalny NATO

W kwestii kontroli potencjału balistycznego i uderzenia strategicznego, sekretarz NATO wskazał, że członkowie Sojuszu pozostają w pełni zaangażowani w kontrolę zbrojeń i rozbrojenie. „Sojusznicy przywiązują dużą wagę do przedłużenia umowy New START, która wygasa na początku przyszłego roku” – podkreślił. „W ostatnich dniach zaobserwowaliśmy postęp w tej dziedzinie, co jest mile widziane […] Nie powinniśmy znaleźć się w sytuacji, w której nie mamy traktatu regulującego liczbę broni jądrowej” – dodał.


image
Reklama - z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Reklama
Reklama

Komentarze