Pierwsza arabska sonda na orbicie Czerwonej Planety
Zjednoczone Emiraty Arabskie, które uzyskały niepodległość od Wielkiej Brytanii 2 grudnia 1971 roku rozpoczęły już przygotowania do obchodów 50-lecia państwa w 2021 roku. Jednym z elementów tych uroczystości ma być misja na Marsa, którą planują wysłać Emiraty. Aby dotrzeć w okolice Czerwonej Planety zgodnie z planem czyli w pierwszym kwartale 2021 roku sonda musi wystartować z Ziemi w lipcu 2020 roku. Lot ma potrwać ok. 200 dni. Sonda pozostanie na orbicie Marsa na wysokości pomiędzy 22000, a 44000 km na powierzchnią planety przez 2 lata z opcją przedłużenia misji o kolejne 2 lata.
Orbiter Hope (pol. nadzieja) użyty w Emirates Mars Mission, która wystartuje za 4 lata ma ważyć ok. 1,5 tony i mieć 2,37 m szerokości i 2,9 m wysokości (bez trzech 600W paneli słonecznych). Zostanie także wyposażony w kilkanaście silników sterujących. Jego operatorem będzie Mohammed bin Rashid Space Centre z ZEA. Głównymi instrumentami naukowymi wykorzystanymi w orbiterze będą kamera Emirates Exploration Imager (EXI) a także spektrometry: UV - Emirates Mars Ultraviolet Spectrometer (EMUS) i podczerwieni - Emirates Mars Infrared Spectrometer (EMIRS). Do wystrzelenia sondy zostanie wykorzystana japońska rakieta nośna H-IIA. Start ma mieć miejsce z Centrum Lotów Kosmicznych Tanegashima.
Cele naukowe misji: czy poznamy przyczyny utraty atmosfery Marsa?
Wśród głównych celów naukowych wysłania Emirates Mars Mission należy wymienić badanie atmosfery Czerwonej Planety. Naukowcy pracujący przy programie chcą porównać dzisiejszą pogodę na Marsie, z warunkami panującymi tam w przeszłości, a także zbudować pierwszy, holistyczny model cykli pogodowych i zmian zachodzących w atmosferze w różnych porach. Cel ma zostać osiągnięty dzięki monitorowaniu warunków atmosferycznych w skali całej planety. Zjednoczone Emiraty Arabskie chciałyby także, aby rocznicowa misja marsjańska znalazła odpowiedź na pytanie dlaczego Mars traci swoją atmosferę. W tym celu sonda zbada naturę ucieczki wodoru i tlenu w przestrzeń kosmiczną. W sumie sonda ma dostarczyć na Ziemię ponad 1000 gigabajtów nowych danych na temat Czerwonej Planety.
Misja na Marsa rozwija potencjał kraju
Władze Emiratów Arabskich nie ukrywają jednak, że oprócz celów naukowych ważny jest dla nich także rozwój potencjału technicznego i intelektualnego w dziedzinie technologii kosmicznych, co wpisuje się w plany rozwojowe kraju oparte na innowacyjnych technologiach. Już teraz w program zaangażowanych jest 80 lokalnych specjalistów, a docelowo ich liczba ma wzrosnąć do 150. Wspierać ich będzie 200 naukowców oraz instytucji badawczych zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Głównymi partnerami Emiratów są w Emirates Mars Mission instytucje badawcze z USA: University of Colorado/Laboratory for Atmospheric and Space Physics , University of California Berkeley Space Sciences Lab oraz Arizona State University School of Earth and Space Exploration.
Obecnie wartość przemysłu kosmicznego w ZEA szacowana jest na 300 mld USD przy tempie wzrostu na poziomie 8% rocznie. Na orbicie znajdują się już cztery satelity należące do Emiratów: dwa teledetekcyjne i dwa komunikacyjne. Kolejny satelita Khalifa Sat służący do obserwacji Ziemi ma trafić na orbitę w 2018 roku.
Technologie kosmiczne, a plany dywersyfikacji gospodarki ZEA
Zjednoczone Emiraty Arabskie, dywersyfikują swoje źródła dochodów oparte obecnie przede wszystkim o eksport ropy naftowej i innych surowców naturalnych. Już w chwili obecnej ta druga największa (PKB na poziomie 571 mld USD w 2014 roku) po Arabii Saudyjskiej gospodarka w świecie arabskim jest najbardziej różnorodną i jedną z najbardziej liberalnych w rejonie Zatoki Perskiej. Zgodnie z zatwierdzonym na poziomie federalnym planem rozwojowym "2021 Vision" celem kraju jest ulokowanie innowacji, nauki, badań i technologii w centrum bazującej na wiedzy, bardzo produktywnej i konkurencyjnej gospodarki, do jubileuszu kraju za 5 lat. Podobne cele stawiają też plany rozwojowe dwóch najbogatszych emiratów: Abu Zabi, co zostało wyrażone w Abu Dhabi’s Economic Vision 2030 i Dubaju, który opracował Dubai Strategic Plan 2015. Wysoce innowacyjne i zapewniające znaczną stopę zwrotu technologie kosmiczne idealnie wpasowują się więc w te cele, a ambitna misja na Marsa jest jednym z kluczowych elementów pobudzających rozwój całego sektora kosmicznego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.