Reklama

SATELITY

Moduł instrumentów naukowych europejskiego satelity pogodowego gotowy do testów

Moduł instrumentów naukowych MetOp-C przygotowywany do transportu
Zdjęcie: Airbus DS GmbH /A. Ruttloff
Moduł instrumentów naukowych MetOp-C przygotowywany do transportu Zdjęcie: Airbus DS GmbH /A. Ruttloff

Airbus Defence and Space wysłał moduł instrumentów naukowych nowego europejskiego satelity meteorologicznego w pierwszą podróż pomiędzy zakładami firmy, a centrum ESTEC w Noordwijk (Holandia). Kompleksowy program testów rozpocznie się w styczniu 2017 roku. Start misji zaplanowano natomiast na październik 2018 roku. Operatorem sprzętu będzie EUMETSAT. 

Airbus Defence and Space wysłał w pierwszą podróż moduł instrumentów naukowych nowego europejskiego satelity meteorologicznego MetOp-C. Moduł o wadze około 2,1 tony zawiera dziesięć urządzeń pomiarowych wraz z ich systemami kontrolnymi. Są to systemy to wydawania poleceń i monitorowania instrumentów, formatowania danych, szyfrowania, przechowywania i transmisji ich na Ziemię.

W ciągu najbliższych sześciu miesięcy moduł instrumentów naukowych będzie testowany w warunkach kosmicznych w Centrum Badań i Technologii Kosmicznych (ESTEC) Europejskiej agencji Kosmicznej (ESA) w Noordwijk w Holandii. Około 30 pracowników Airbus Defence and Space z zakładów w Friedrichshafen w Niemczech przeprowadzi kompleksowe próby modułu PLM trzeciego i ostatniego satelity MetOp pierwszej generacji. Moduł uda się następnie w kolejną podróż, do zakładów Airbus Defence and Space w Tuluzie, gdzie dołączy do modułu serwisowego. Zawiera on główny komputer, systemy kontroli wysokości i temperatury, a także podzespoły do sterowania komunikacją ze stacją naziemną. Start MetOp-C jest obecnie planowany na październik 2018 roku z wykorzystaniem usług koncernu Arianespace. 

MetOp to seria satelitów meteorologicznych, które okrążają Ziemię po orbicie polarnej na wysokości około 800 kilometrów. Pierwszy satelita z tej serii, MetOp-A, został wystrzelony 19 października 2006, a 17 września 2012 roku dołączył do niego MetOp-B. Od tego czasu obie „stacje pogodowe” prawidłowo funkcjonują w przestrzeni kosmicznej.

MetOp to bardzo wszechstronny satelita. Na przykład skaner na podczerwień zapewnia niezwykle dokładne, trójwymiarowe dane o rozkładzie temperatur i wilgotności w ziemskiej atmosferze. Pozwala to wykrywać zbliżające się sztormy z kilkugodzinnym wyprzedzeniem. Instrument może również gromadzić dane o gazach cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla, tlenek węgla lub metan w 8400 kanałach widmowych. Do zadań MetOp należy też pomiar wiatrów nad powierzchniąi oceanów, obserwacja pokrywy lodowej na morzach oraz monitorowanie warstwy ozonowej w stratosferze. MetOp transmituje również inne sygnały: satelita odbiera dane ze statków, boi i stacji badawczych, a także sygnały od ludzi znajdujących się w niebezpieczeństwie.

Konstelacja MetOp działa w ramach Systemu Polarnego EUMETSAT (EPS) i stanowi część globalnej sieci satelitów meteorologicznych stworzonej we współpracy z Amerykańską Narodową Służbą Oceaniczną i Meteorologiczną (NOAA), która dostarcza również niektóre instrumenty. Satelity z serii MetOp zostały opracowane wspólnie przez Europejską Organizację Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT) i ESA. Satelity MetOp są obsługiwane przez EUMETSAT i zostały zbudowane pod kierunkiem Airbus Defence and Space.

Czytaj więcej: Projekt Hetman: polski wkład do europejskich satelitów meteorologicznych

Reklama

Komentarze

    Reklama