Reklama

Komunikacja

MongolSat-1: pionierski udział Mongolii w przedsięwzięciu satelitarnym

Fot. Paweł Ziemnicki/Space24.pl
Fot. Paweł Ziemnicki/Space24.pl

Koncern Asia Broadcast Satellite (ABS) przekaże Mongolii na wyłączność prawo użytkowania części satelity telekomunikacyjnego ABS-2A, działającego od stycznia 2017 r. Usługa będzie świadczona pod marką MongolSat-1. Posłuży zapewnieniu sygnału telewizyjnego i łączności internetowej mieszkańcom tego środkowoazjatyckiego państwa.

ABS-2A to trzeci po ABS-2 (wyniesiony w 2014 r.) oraz ABS-3A (2015) z najnowszej grupy satelitów Asia Broadcast Satellite. Wyprodukowane przez Boeinga urządzenie zajmuje na orbicie geostacjonarnej pozycję 75ºE. Ten satelita komunikacyjny wyposażony jest w 48 transponderów aktywnych w paśmie Ku, działających na częstotliwości 27 MHz.

19 kwietnia br. w Ułan Bator podano do wiadomości publicznej, że 12 spośród transponderów na pokładzie ABS-2A będzie od tej pory przysługiwać Mongolii. Przepustowość ta będzie udostępniona pod marką MongolSat-1. Dzięki tej infrastrukturze mieszkańcy Mongolii uzyskają dostęp do bezpłatnych kanałów telewizji cyfrowej i szerokopasmowej transmisji danych - w ogólności usług Direct-to-Home (DTH). Mają być one dostępne na całym terytorium kraju. Ten warunek zdeterminuje najprawdopodobniej wybór takiej wiązki, która sprawi, że mongolskie kanały TV będzie można odbierać także w państwach Europy Środkowej.

Uroczystość ogłoszenia współpracy z Asia Broadcast Satellite uświetnili swoją obecnością mongolski premier Erdenebat Jargaltulga oraz przewodniczący tamtejszego parlamentu Enkhbold Miyegombo. Firmę ABS reprezentował prezes Tom Choi, który przekonywał, że dla jego przedsiębiorstwa niezwykle ważna jest możliwość uczestniczenia w rozwoju mongolskiego rynku satelitarnego oraz zaangażowanie w rozwój tamtejszych terenów wiejskich, z korzyścią dla całego społeczeństwa Mongolii.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!