Najnowszy satelita Copernicus już w Rosji. Orbita jeszcze w tym roku

23 listopada 2015, 15:23
Ilustracja: ESA
Ilustracja: ESA
Fot. ESA

Najnowszy satelita systemu Copernicus, Sentinel-3A, wyruszył właśnie w długą drogę na Półwysep Kolski. Z rosyjskiego kosmodromu w Plesiecku trafi on na orbitę okołoziemską jeszcze w tym roku. Satelita będzie służył do monitorowania powierzchni Ziemi i oceanów.

Najnowszy satelita systemu Copernicus, Sentinel-3A, wyruszył właśnie w długą drogę na Półwysep Kolski. Sprzęt wyprodukowany w zakładach Thales Alenia Space w Cannes, przetransportowano najpierw na lotnisko w Nicei, skąd na pokładzie samolotu transportowego An-124 został wysłany do Archangielska z międzylądowaniem w Moskwie. W Rosji było konieczne dopełnienie formalności, związanych ze startem satelity z rosyjskiego kosmodromu. Sentinel-3A zostanie wyniesiony na orbitę jeszcze w tym roku z Plesiecka, położonego ok. 170 km od Archangielska. Na kosmodrom zostanie dostarczony koleją.

Sentinel-3A
Fot. ESA

Sentinel-3A przeznaczony będzie przede wszystkim do monitorowania powierzchni Ziemi oraz oceanów. Sensory satelity będą mierzyć temperaturę wody oraz wysokość fal, co pozwoli skutecznie przewidywać pogodę dla żeglugi oraz ostrzegać przed powodziami i tsunami. Sprzęt pozwoli też monitorować zanieczyszczenie wody, zarówno morskiej, jak i śródlądowej. Satelita będzie także służyć do określania poziomu rzek i jezior, badania pokrywy lodowej, wykrywania pożarów i tworzenia map.

Satelity systemu Sentinel są częścią programu Copernicus, stworzonego i sfinansowanego przez Unię Europejską. Za ich opracowanie i nadzór technologiczny odpowiada Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

 

 

 

 

 

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Darnok
poniedziałek, 23 listopada 2015, 19:37

Jak to drodzy eksperci, europejska rakieta startuje z rosyjskiego kosmodromu?! Przecież Rosji już nie ma, zdechła od usraelskich sankcji i po wielkich wojnach stepowych z gerojną Ukrainą...

ukulele
poniedziałek, 23 listopada 2015, 15:53

Kopernik była kobietą

Pavilun
środa, 25 listopada 2015, 12:19

Kopernik był Polakiem (i oczywiście kobietą...)

Tweets Space24