Reklama

Polska

Narodowa Strategia Kosmiczna w projekcie Planu Morawieckiego

Wicepremier i Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki, fot. mr.gov.pl
Wicepremier i Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki, fot. mr.gov.pl

Ministerstwo Rozwoju opublikowało dokument „Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”, który zostanie teraz poddany konsultacjom społecznym. W opracowaniu podkreślono, że opracowanie „Narodowej Strategii Kosmicznej”, która określi kierunki rozwoju sektora kosmicznego w Polsce jest jednym z programów strategicznych przewidzianych do przygotowania i realizacji w perspektywie do 2020 roku. 

Rozwiązania lotniczo-kosmiczne jednym z sektorów strategicznych

Ministerstwo Rozwoju opublikowało projekt "Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju", w wersji gotowej do poddania konsultacjom społecznym. Opracowanie stanowi rozwinięcie "Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" nazywanego "Planem Morawieckiego", który został zaprezentowany w lutym br. Już wtedy Ministerstwo Rozwoju zapowiadało, że branża kosmiczna będzie jednym z ważnych elementów projektu rozwoju polskiego gospodarki opartego na innowacjach. 

W nowym dokumencie Ministerstwo Rozwoju definiuje rozwiązania lotniczo-kosmiczne jako jeden z sektorów strategicznych, które mają szansę stać się przyszłymi motorami polskiej gospodarki. Zgodnie z opublikowaną "Strategią na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" zdefiniowanie branż, które znalazły się na liście (obecnie jest ich 10 ale ministerstwo zapowiada, że lista nie jest zamknięta) będzie służyło przeorientowaniu systemu wsparcia w różnych dziedzinach takich jak promocja i wsparcie eksportu, napływ inwestycji zagranicznych, innowacje oraz technologie. Wśród możliwych działań wspierających realizowanych w ramach polityk publicznych strategia wymienia m.in. wdrożenie działań regulacyjnych, wsparcia ekspansji poza Polską, ubezpieczenia w eksporcie i gwarancje eksportowe, ułatwienia fiskalne oraz dostęp do informacji i promocji. 

A także przygotowanie programów rządowych mających na celu rozwój kadr, zwiększenie innowacyjności, rozwoju technologii horyzontalnych poprzez programy badawcze NCBiR oraz Narodowego Instytutu Technologicznego dotyczące nanotechnologii, zaawansowanych materiałów, biogospodarki, sensorów, robotyki, sztucznej inteligencji - machine learning, Big Data oraz Internetu rzeczy, stymulowanie napływu inwestycji zagranicznych, pomoc w ekspansji rynkowej poza Polską, ułatwienia fiskalne np. poprzez wsparcie Ministerstwa Rozwoju przy negocjacjach o odwróconym VAT oraz dostęp do informacji np. analiz i prognoz oraz promocji. 

Kontrakty branżowe, nowy instrument dla najważniejszych sektorów

Ministerstwo przewiduje również, że z czasem zostanie wdrożony nowy instrument – kontrakt branżowy, zawierany pomiędzy podmiotami publicznymi a reprezentantami danej branży/sektora. Ma być on formą dostosowanego do potrzeb danego sektora pakietu działań, którego celem będzie pobudzenie inwestycji poprzez zapewnienie stabilności otoczenia w perspektywie długookresowej.

Narodowa Strategia Kosmiczna motorem rozwoju sektora 

Dokument poświęca także dużo uwagi rozwojowi innowacyjnych firm. W branży kosmicznej temu celowi ma służyć "Narodowa Strategia Kosmiczna", który jest definiowany jak jeden z programów strategicznych w tym obszarze przeznaczonych do przygotowania i realizacji w perspektywie do 2020 roku.  Jego celem ma być określenie strategicznych kierunków rozwoju sektora kosmicznego w Polsce, w tym stworzenie warunków ramowych oraz instrumentów wsparcia służących rozwojowi tego sektora. Ministerstwo Rozwoju zauważa, że ma on w Polsce rozpryskowy charakter, a w związku z tym jego rozwój ma umożliwić zwiększenie innowacyjności i konkurencyjności także innych branż. Istotnym celem Narodowej Strategii Kosmicznej ma być także zwiększenie poziomu bezpieczeństwa naszego kraju. 

Pełna treść projektu "Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" jest dostępna na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju (pdf)

Czytaj więcej: Emilewicz: Branża kosmiczna elementem planu Morawieckiego [Wywiad]

 

Reklama

Komentarze

    Reklama