Reklama

Strona główna

NASA buduje flotę miniaturowych satelitów

NanoRacks CubeSats umieszczane na orbicie z ISS. Fot. NASA
NanoRacks CubeSats umieszczane na orbicie z ISS. Fot. NASA

NASA w ramach Launch Services Program (LSP) zleciła trzem firmom kontrakty na opracowanie mikro i nanosatelitów operujących na niskiej orbicie okołoziemskiej. Całkowita wartość tych kontraktów wynosi 17,15 mln USD. Satelity mają trafić na orbitę w 2018 roku. 

NASA w ramach Launch Services Program (LSP) zleciła trzem firmom kontrakty na opracowanie mikro i nanosatelitów operujących na niskiej orbicie okołoziemskiej. Całkowita wartość tych kontraktów wynosi 17,15 mln USD, z czego 6,95 mln USD trafi do Rocket Lab, 5,5 mln USD do Firefly Space Systems, a 4,7 mln USD do Virgin Galactic. Starty próbne planowane są na 2017 rok, a wszystkie zamówione satelity mają trafić na orbitę w 2018 roku. Dla NASA ta inwestycja jest także formą przyśpieszenia rozwoju bardzo przyszłościowego rynku małych satelitów.

W ostatnich latach rynek nanosatelitów, czyli urządzeń o masie od 1 do 10 kg oraz CubeSats, ważących nie więcej niż 1,33 kg, gwałtownie rośnie. Mogą one służyć do testowania komponentów i technologii używanych potem w większych konstrukcjach, są też używane w badaniach naukowych zarówno kosmosu, jak i Ziemi. Koszty ich wyniesienia na orbitę stanowią zwykle ułamek nakładów jakie trzeba ponieść w przypadku standardowych satelitów. W związku z tym NASA planuje w najbliższych latach znacznie rozbudować posiadaną flotę tego typu obiektów. Na orbitę w ciągu najbliższych trzech lat ma trafić 50 nowych mikro i nanosatelitów. 

(AH)

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!