Reklama

KOSMONAUTYKA

NASA: Pionierski lot rakiety SLS najwcześniej w grudniu 2019 roku

Fot. NASA / nasa.gov
Fot. NASA / nasa.gov

Niezbyt optymistyczne wnioski z aktualnego przeglądu wykonania programu rakiety kosmicznej Space Launch System skłoniły NASA do przyjęcia zmian w harmonogramie jej oczekiwanego debiutu. Rozważane od pewnego czasu opóźnienie uznano za nieuniknione, przenosząc najwcześniejszy możliwy termin startu na grudzień 2019 roku. Wyniki przeprowadzonej oceny wskazują jednak, że może to być moment jeszcze bardziej odległy w czasie.

Wieści o nieuniknionym opóźnieniu przygotowań do pierwszego lotu rakiety kosmicznej SLS podano 8 listopada br., przyznając że perspektywa misji w 2019 roku staje się coraz bardziej niepewna. Choć zadeklarowano, że termin dziewiczego lotu powinien przypaść na grudzień 2019 roku, pojawiło się również zastrzeżenie, że jego utrzymanie będzie wymagało szczególnie wytężonego zaangażowania. Potwierdziły to wyniki analizy terminowości, wskazującego na skalę opóźnień w programie SLS sięgającą co najmniej połowy 2020 roku.

Niemniej jednak, w oświadczeniu NASA znalazło się zapewnienie o szczególnym traktowaniu wskazanego terminu grudniowego jako ściśle przypisanego do realizacji misji kosmicznej EM-1. Jego utrzymanie ma być możliwe dzięki przyjęciu ścieżki minimalizowania ryzyka, która zakłada działanie w oparciu o jak największą ilość stosowanych już wcześniej technologii. Wskazano przy tym, że zaistniałe dotąd zaległości były zwykle wynikiem wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności. Wśród nich było m.in. zawieszenie działalności ośrodka montażowego NASA niedaleko Nowego Orleanu, który doznał szkód w wyniku przejścia tornada w lutym 2017 roku.

Oprócz zdarzeń losowych, NASA doświadczyła jednak też ​​problemów w ramach samego procesu technologicznego, związanych ze spawaniem głównego segmentu rakiety SLS i opóźnień w składaniu modułu serwisowego Orion, powstającego we współpracy z ESA.

Ogłoszenie NASA przypadło zaledwie na dzień przed posiedzeniem podkomisji ds. kosmosu w Izbie Reprezentantów, na której odbywa się przesłuchanie dotyczące rozwoju systemów eksploracji kosmicznej NASA. Stwierdzono w nim, że ​​skorygowana data debiutu rakiety nie spowoduje przekroczenia 15 proc. progu nieścisłości harmonogramu, który wymaga notyfikacji w Kongresie. W zakresie tym mają mieścić się również, przywoływane w przeglądzie jako najbardziej realne, daty na granicy czerwca 2020 roku.

Czytaj też: RISpace 2017: NASA o przygotowaniach do debiutu rakiety SLS

Reklama
Reklama

Komentarze