Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

NASA poszukuje efektywniejszych paneli słonecznych

  • fot. http://www.telespazio.it/
    fot. http://www.telespazio.it/

Amerykańska agencja kosmiczna mierzy się z kolejnymi wyzwaniami związanymi z planowaną załogową wyprawą na Marsa. Coraz więcej uwagi poświęca się w tym kontekście potrzebie zwiększenia efektywności paneli słonecznych w warunkach głębokiej przestrzeni kosmicznej. NASA podjęła w tym zakresie próbę wyselekcjonowania najbardziej obiecujących z istniejących projektów badawczych.

Kwestia zwiększenia wydajności z przechwytywanej energii słonecznej traktowana jest przez NASA jako jeden z podstawowych wyznaczników powodzenia przyszłych misji załogowych w głębokim kosmosie. Amerykańska agencja kosmiczna włączyła inicjatywy związane z rozwojem nowych technologii solarnych do priorytetów programu przełomowego rozwoju w eksploracji kosmosu (Game Changing Development Program). W jego ramach podjęto próbę zdefiniowania i wyselekcjonowania najbardziej obiecujących koncepcji badawczych w tej materii.

Zważywszy na specyfikę obszaru zainteresowania, rozpatrywane inicjatywy musiały spełnić szereg bardzo restrykcyjnych kryteriów doboru. Misje w dalekiej przestrzeni kosmicznej to nie tylko zmniejszona dostępność promieniowania słonecznego – to także wystawienie na niszczące oddziaływanie promieniowania kosmicznego i skrajnie niskich temperatur. Nowe technologie będą musiały gwarantować oczekiwaną niezawodność i efektywność, pomimo występowania tak niekorzystnych warunków.

Spośród trzynastu rozważanych propozycji badań, NASA wybrała cztery najbardziej obiecujące projekty. Wśród nich znalazły się zarówno koncepcje instytucjonalne, jak i komercyjne: Uniwersytetu Johna Hopkinsa, Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA (Jet Propulsion Laboratory, JPL) oraz firm Boeing i ATK Space Systems. Zakwalifikowane projekty będą mogły zostać wdrożone w oparciu o kontrakt obejmujący dofinansowanie badań podstawowych w kwocie do 400 tysięcy USD. W przypadku ich powodzenia, możliwe będzie uzyskanie kolejnych funduszy o wartości 1,25 miliona USD celem przeprowadzenia testów opracowanych technologii. Druga tura finansowania będzie mogła objąć najwyżej dwa z wszystkich udanych projektów.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!