Reklama

Świat

NASA: Trwają testy reaktora jądrowego dla misji marsjańskich

Fot. NASA
Fot. NASA

Prowadzone w Nevadzie wstępne próby reaktora atomowego dla misji badawczych na Marsa przebiegły pomyślnie i ma on w marcu osiągnąć pełną moc - poinformowały w czwartek Państwowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) i ministerstwo energetyki.

Na konferencji prasowej w Las Vegas ich przedstawiciele zaprezentowali szczegóły programu Kilopower, którego celem jest opracowanie wydajnego nuklearnego źródła energii dla przyszłych załogowych i bezzałogowych wypraw w kosmos, w tym na Księżyc oraz na Marsa i inne obiekty Układu Słonecznego.

Testy systemu rozpoczęły się w listopadzie na pilnie strzeżonym poligonie atomowym ministerstwa energetyki w stanie Nevada.

Mars jest bardzo trudnym środowiskiem dla systemów energetycznych, ze światłem słonecznym słabszym niż na Ziemi czy na Księżycu, z bardzo niskimi temperaturami w porze nocnej, z bardzo ciekawymi burzami pyłowymi, które mogą trwać tygodnie i miesiące, obejmując całą planetę. Niewielkie rozmiary i konstrukcyjna odporność Kilopower pozwolą nam dostarczać po kilka egzemplarzy jednym lądownikiem, co zapewni dziesiątki kilowatów mocy.

Steve Jurczyk, wicedyrektor departamentu techniki misji kosmicznych w NASA

Dave Poston, główny projektant reaktorów z podległego ministerstwu energetyki atomowego Państwowego Laboratorium Los Alamos zapewnił, że zakończone testy elementów urządzenia KRUSTY były "wielkim sukcesem - modelowanie pozwoliło bardzo dobrze przewidzieć to co się stało i operacje przebiegły gładko". KRUSTY to skrót od Kilopower Reactor Using Stirling TechnologY - "reaktor mocy kilowatowej wykorzystujący technikę (silnika cieplnego) Stirlinga".

Według przedstawicieli władz testy pełnej mocy reaktora zostaną przeprowadzone około połowy lub pod koniec marca czyli nieco później niż pierwotnie planowano.

Jak zaznacza NASA, urządzenie to z zawierającym uran 235 rdzeniem wielkości rolki papieru toaletowego zapewniłoby przebywającym na Marsie astronautom odpowiednie warunki bytowe oraz uzyskiwanie z lodu wody i tlenu.

(PAP)

Reklama

Komentarze

    Reklama