Kolejny start rakiety nośnej z satelitą nawigacyjnym rosyjskiego systemu GLONASS miał miejsce w dniu 29 maja br. z kosmodromu w Plesiecku. Do wyniesienia instrumentu na orbitę wykorzystano Sojuza 2.1b z górnym stopniem Fregat-M. Satelita trafił na średnią orbitę okołoziemską na wysokość ok. 19000 km nad powierzchnią planety. Był to zarazem trzeci start rakiety Sojuz z Plesiecka w Obwodzie Archangielskim i druga misja realizowana z tego ośrodka, której celem było wyniesienie satelity nawigacyjnego.
Czytaj też: Pół wieku startów rakiet kosmicznych z Plesiecka
Nowy satelita to instrument z serii GLONASS-M oznaczony Kosmos-2516 oraz GLONASS 53. To 30 satelita systemu, który trafił na orbitę. Roskosmos zapowiada, że do końca 2017 roku w kosmos zostanie wyniesionych jeszcze 7 instrumentów.
Docelowo do 2025 roku na orbicie mają się znaleźć 44 satelity, co będzie kosztować 1,3 mld USD. Rosjanie pracują obecnie nad kolejnymi generacjami systemu: Glonass-K2, którego pierwsze instrumenty mają trafić na orbitę w 2018 roku i Glonass-KM. Zgodnie z rosyjskimi planami, począwszy od 2017 roku, komponenty dla satelitów mają być w 100% wytwarzane przez Federację Rosyjską.