Reklama

Nawigacja

Następny satelita GLONASS na orbicie

  • Fot. mil.ru
    Fot. mil.ru

Rosja kontynuuje rozmieszczanie na orbicie własnego systemu nawigacji satelitarnej. Rakieta nośna Sojuz 2.1b wyniosła na orbitę kolejny instrument systemu z serii GLONASS-M oznaczony Kosmos-2516 oraz GLONASS 53. 

Kolejny start rakiety nośnej z satelitą nawigacyjnym rosyjskiego systemu GLONASS miał miejsce w dniu 29 maja br. z kosmodromu w Plesiecku. Do wyniesienia instrumentu na orbitę wykorzystano Sojuza 2.1b z górnym stopniem Fregat-M. Satelita trafił na średnią orbitę okołoziemską na wysokość ok. 19000 km nad powierzchnią planety. Był to zarazem trzeci start rakiety Sojuz z Plesiecka w Obwodzie Archangielskim i druga misja realizowana z tego ośrodka, której celem było wyniesienie satelity nawigacyjnego.

Czytaj też: Pół wieku startów rakiet kosmicznych z Plesiecka

Nowy satelita to instrument z serii GLONASS-M oznaczony Kosmos-2516 oraz GLONASS 53. To 30 satelita systemu, który trafił na orbitę. Roskosmos zapowiada, że do końca 2017 roku w kosmos zostanie wyniesionych jeszcze 7 instrumentów

Docelowo do 2025 roku na orbicie mają się znaleźć 44 satelity, co będzie kosztować 1,3 mld USD. Rosjanie pracują obecnie nad kolejnymi generacjami systemu: Glonass-K2, którego pierwsze instrumenty mają trafić na orbitę w 2018 roku i Glonass-KM. Zgodnie z rosyjskimi planami, począwszy od 2017 roku, komponenty dla satelitów mają być w 100% wytwarzane przez Federację Rosyjską

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!