Reklama

NAUKA I EDUKACJA

1 października ruszy NASA International Space Apps Challenge w Rzeszowie

Autor. Podkarpackie Centrum Innowacji

Już 1 października, zespoły uczniów i studentów z Podkarpacia zmierzą się z wyzwaniami ogłoszonymi przez NASA. Na zwycięzców czekają cenne nagrody finansowe i rzeczowe, ufundowane przez organizatorów i partnerów. Druga lokalna edycja hackathonu NASA Space Apps Challenge odbędzie się w Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Rzeszowskiej.

Reklama

NASA Space Apps Challenge to, zdaniem organizatora, największy kosmiczny hackathon na świecie, w trakcie którego uczestnicy opracowują nowatorskie rozwiązania rzeczywistych wyzwań, wykorzystując przy tym dane satelitarne. Już po raz drugi, z inicjatywy Podkarpackiego Centrum Innowacji, w Rzeszowie odbędzie się lokalna edycja tego wydarzenia.

Reklama
1 i 2 października, hala sportowa Politechniki Rzeszowskiej zamieni się w prawdziwe centrum kosmicznych innowacji. Zespoły składające się z uczniów, nauczycieli, studentów i naukowców z Podkarpacia zmierzą się z wyzwaniami ogłoszonymi przez NASA. Uczestnicy zawalczą o nagrody finansowe i rzeczowe ufundowane przez organizatora i partnerów, a najlepsze koncepcje zostaną poddane ocenie międzynarodowego jury.
Kacper Moczarny, specjalista ds. realizacji projektów w Podkarpackim Centrum Innowacji.
Reklama

Wydarzenie jest bezpłatne i każdy może wziąć w nim udział. Do uczestnictwa w hackathonie zaprasza się nie tylko zespoły, ale również pojedyncze osoby, które chcą spróbować swoich sił w międzynarodowym wydarzeniu. W ubiegłym tygodniu NASA opublikowała 23 wyzwania, z którymi mogą zmierzyć się uczestnicy. Dotyczą one m.in. zmian klimatu, ulepszania już istniejących aplikacji kosmicznych czy zaprojektowania systemu magazynowania energii zasilającego łazik.

Rzeszowska edycja międzynarodowego wydarzenia wszechstronnie rozwinie potencjał uczniów i studentów z Podkarpacia jako młodych innowatorów, realizujących autorskie projekty i prototypy rozwiązań w obszarze lotnictwa i kosmonautyki w naszym regionie.
Łukasz Bonarek, dyrektor zarządzający PCI ProtoLab

Autorzy najwyżej ocenionych rozwiązań z podkarpackiej edycji otrzymają nagrody finansowe, zaproszenia na wakacyjne staże i spotkania z inżynierami oraz menadżerami z firm lotniczych i kosmicznych z całego kraju. Trzy koncepcje projektowe, wytypowane przez jury będą miały możliwość powalczyć o globalne nagrody główne fundowane przez centralę NASA.

Czytaj też

Organizatorem globalnego hackathonu NASA na poziomie Podkarpacia w Rzeszowie jest Podkarpackie Centrum Innowacji. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli m.in.: Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek, Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch, Dyrektor Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli Krystyna Wróblewska, Uniwersytet Rzeszowski, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie, Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu.

Partnerem strategicznym hackathonu jest Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, a Partnerami wspierającymi: Samorząd Studencki Politechniki Rzeszowskiej oraz Samorząd Studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Wszystkie aktualne informacje na temat Subcarpathian NASA Space Apps Challenge oraz formularz zapisu znajdują się na stronie wydarzenia .

Źródło: Podkarpackie Centrum Innowacji

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!