Reklama

NAUKA I EDUKACJA

AGH docenione za inicjatywę Europejskiego Uniwersytetu Kosmicznego

Fot. ESA [esa.int]
Fot. ESA [esa.int]

Wybrane międzynarodowe konsorcja uczelni z udziałem głównych polskich uniwersytetów uzyskały prestiżowy status Uniwersytetu Europejskiego w drugiej edycji konkursu Komisji Europejskiej, „European Universities”. Jest wśród nich inicjatywa „European Space University for Earth and Humanity” (Europejski Uniwersytet Kosmiczny dla Ziemi i Ludzkości) UNIVERSEH, której współorganizatorem jest krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica. Dzięki projektowi, AGH ma zamiar rozwijać kształcenie, naukę i technologie związane z badaniem i wykorzystaniem kosmosu.

Uniwersytety Europejskie stanowią formułę porozumienia i współdziałania instytucji szkolnictwa wyższego z całej Unii. Tworzą one sieć uczelni, które mają za zadanie integrować Europejczyków i przyczyniać się do wzrostu konkurencyjności uczelni z Europy. Pomysłodawcą konkursu jest prezydent Francji Emmanuel Macron.

Partnerami AGH w konsorcjum UNIVERSEH są: Uniwersytet w Tuluzie (Francja), Uniwersytet Luksemburski (Luksemburg), Uniwersytet Heinricha Heinego w Düsseldorfie (Niemcy) oraz Uniwersytet Techniczny w Luleå (Szwecja). Uzyskanie statusu Uniwersytetu Europejskiej przez AGH oznacza w praktyce możliwość współpracy z pozostałymi partnerami z sieci, nad technologiami przemysłu kosmicznego. Konsorcjum będzie kształcić, ale także prowadzić badania m.in. w zakresie telekomunikacji, klimatu czy zrównoważonego rozwoju sektora kosmicznego. Uczelnie będą pracować w obszarach związanych z inżynierią kosmiczną oraz biznesem około kosmicznym, naukami społecznymi, medycyną czy sztuką. Dzięki zwycięstwu w konkursie AGH ma szanse przyczynić się do rozwoju jednej z najbardziej przyszłościowych gałęzi przemysłu.

To dla nas nadzwyczajne wyróżnienie. Będziemy wspólnie z partnerami z Europy tworzyć sieć uniwersytetów kosmicznych. Rozwijanie dyscyplin wykraczających poza nasz ziemski glob to kierunek rozwoju najlepszych uczelni na świecie. […] Dodatkowo to dla nas motywacja, aby Akademia mogła pozostawić swój wkład w rozwój dyscypliny przyszłości, jaką jest kosmos i jego lepsze poznanie. Zaczynamy drugie stulecie działalności Akademii z ambitnymi planami rozwijania zaawansowanych technologii sektora kosmicznego.

Rektor-elekt, prof. Jerzy Lis - kierownik projektu w AGH

Jak przypomina w swoim komunikacie AGH, uczelnia wspiera przemysł kosmiczny licznymi projektami realizowanymi przez kadrę oraz studentów. Wskazywane są tutaj innowacyjne konstrukcje rakiet, sond kosmicznych, łazików marsjańskich czy balonów stratosferycznych, które tworzą między innymi studenci zrzeszeni w kole naukowym AGH Space Systems - wielokrotnie nagradzanym na arenie międzynarodowej.

Ponadto w AGH prężnie rozwija się dziedzina górnictwa kosmicznego, w obszarze którego pracują eksperci z Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii oraz Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu. Dodatkowo w AGH realizowany jest wspólnie z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk projekt „LOOP - Landing Once on Phobos”. Wyniki prac naukowców zostaną wykorzystane do planowanej misji lądownika na jednym z księżyców Marsa. Badania prowadzone w AGH są częścią projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

W tegorocznej edycji europejskiego konkursu wzięły udział 62 konsorcja, z czego 24 zostały uhonorowane tytułem Uniwersytetu Europejskiego. Grono zwycięskich sieci uczelni tworzy łącznie 165 instytucji naukowych z Europy. Każde konsorcjum otrzyma do 5 milionów euro z programu Erasmus+ i do 2 milionów euro z programu Horyzont 2020. Prócz Akademii Górniczo-Hutniczej wśród laureatów z Polski, w odrębnych sieciach uczelni znalazły się również Politechnika Warszawska, Politechnika Poznańska, Politechnika Śląska oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Źródło: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Reklama
Reklama

Komentarze