Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Akademia Leona Koźmińskiego z laboratorium ESA. Zapowiedź wspólnej konferencji

Ilustracja: Akademia Leona Koźmińskiego [kozminski.edu.pl]
Ilustracja: Akademia Leona Koźmińskiego [kozminski.edu.pl]

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) nawiązała stałe partnerstwo z Akademią Leona Koźmińskiego. Agencja dąży do zbudowania ekosystemu relacji z wyselekcjonowanymi ośrodkami akademickimi z całej Europy w inicjatywie pod nazwą „ESA Lab”. Warszawska ALK dołącza do niej jako drugi ośrodek akademicki z Polski – z tej okazji w piątek 19 lutego o godz. 11:00 rozpocznie się konferencja inaugurująca współpracę z udziałem ustępującego dyrektora generalnego ESA, prof. Jana Woernera oraz zaproszonych ekspertów i przedsiębiorców.

Realizacja wspólnego dla Europy programu badania i wykorzystania przestrzeni kosmicznej, a co za tym idzie – rozwój europejskiego przemysłu kosmicznego to główny deklarowany cel Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jedną z dróg do realizacji tego zamierzenia to budowa zaplecza badawczego i dydaktycznego w porozumieniu z europejskimi uczelniami i ośrodkami naukowymi. W ESA Lab skojarzonych ze sobą jest obecnie 13 uczelni - m.in. z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch czy Norwegii.

Od niedawna w grupie tej znajdują się dwie polskie uczelnie - w grudniu 2020 r. porozumienie o współpracy zawarła Politechnika Gdańska. Aktualnie natomiast analogiczne partnerstwo z ESA Lab podpisała Akademia Leona Koźmińskiego z Warszawy, deklarowana jako jedyna w tej chwili krajowa uczelnia kształcąca kadry menadżerskie dla przemysłu kosmicznego.

Na piątek 19 lutego br. o godz. 11:00 zapowiedziano konferencję inaugurującą tę współpracę - z udziałem prof. Jana Woernera (Johann-Dietrich Wörner), ustępującego dyrektora generalnego ESA. W wydarzeniu wezmą udział także prof. Bertrand Goldman z International Space University i szeroka grupa polskich ekspertów oraz przedsiębiorców. Partnerami wydarzenia są Polska Agencja Kosmiczna i Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, a wśród zaproszonych gości i prelegentów będzie można spotkać także naukowców z Politechniki Gdańskiej, International Space University, uczelni z Rumunii i Luksemburga, Polskiego Stowarzyszenia Profesjonalistów Sektora Kosmicznego, Łukasiewicz Instytutu Lotnictwa oraz przedstawicieli firm – w tym spółki Exatel.

Możliwość udziału w wydarzeniu skierowana jest do wszystkich zainteresowanych rozwojem polskiego sektora kosmicznego, trendami w europejskim sektorze kosmicznym, a także rozważających rozwój zawodowy lub naukowy jako sektorowy menadżer, prawnik lub inżynier. To także okazja do pozyskania nowej wiedzy dla tych, którzy chcieliby przekonać się jak kosmos wpływa na życie gospodarcze.

„Każdą z uczelni wybranych przez Europejską Agencję Kosmiczną wyróżnia unikatowa kompetencja wynikającą z realizowanych przedsięwzięć kosmicznych” – mówi dr hab. Katarzyna Malinowska z Akademii Leona Koźmińskiego, ekspertka od zarządzania ryzykiem projektów kosmicznych, autorka programu studiów podyplomowych „Przedsiębiorczość w sektorze kosmicznym” oraz szefowa Centrum Badań Kosmicznych w Koźmińskim.

Naszą specjalizacją, którą dostrzegła ESA, jest rozwój kadr menadżerskich dla firm i instytucji działających na rzecz eksploracji kosmosu. W 2020 roku uruchomiliśmy pierwsze w Polsce studia podyplomowe, dzięki którym już w czerwcu nasz rynek wzbogaci się o kilkunastu nowych specjalistów przygotowanych do zarządzania projektami kosmicznymi. Od lat prowadzimy projekty naukowe dotyczące ryzyk towarzyszących eksploracji kosmosu.

dr hab. Katarzyna Malinowska, Akademia Leona Koźmińskiego

„Te partnerstwa – z naszą uczelnią i Politechniką Gdańską, to dowód na to, że Europejska Agencja Kosmiczna dostrzega i docenia przedsiębiorczość technologiczną Polaków” - uważa prof. Robert Rządca, prorektor ds. nauki w Koźmińskim. „Polska jest postrzegana jako zaplecze przemysłowe, które ma podstawy, aby być wsparciem dla europejskiego sektora kosmicznego” – zaznacza.

Kosmos w Koźmińskim – cyberbezpieczeństwo i inżynieria ryzyk kosmicznych

Akademia Leona Koźmińskiego od kilku lat, we współpracy z Polską Agencją Kosmiczną i Agencją Rozwoju Przemysłu SA, organizuje seminaria naukowe i konferencje na temat uwarunkowań rozwoju sektora kosmicznego w Polsce, cyberbezpieczeństwa w sektorze kosmicznym, górnictwa kosmicznego czy inżynierii ryzyk kosmicznych. Uczelnia prowadzi badania nad prawnymi aspektami działalności kosmicznej oraz kwestią regulacji systemowych, jest współorganizatorem European Rover Challenge. Akademia Leona Koźmińskiego pracuje także nad wspólnym przedsięwzięciem badawczym dotyczącym cyberbezpieczeństwa w sektorze kosmicznym z Akademią Sztuki Wojennej.

ESA Lab obejmuje następujące europejskie uczelnie i ich specjalizacje:

Polska

  • Akademia Leona Koźmińskiego, biznes w sektorze kosmicznym
  • Politechnika Gdańska, inżynieria kosmiczna

Wielka Brytania

  • University of Central Lancashire, wartość publiczna ESA
  • University College London, badania interdyscyplinarne
  • University of Oxford, SI i technologie kwantowe

Francja

  • PSL Research University, medycyna kosmiczna
  • École centrale Paris, ekonomia kosmiczna i eksploracja dalekiego kosmosu
  • HEC Paris, eksploracja kosmosu

Norwegia

  • Norwegian University of Science and Technology, teledetekcja, SI, systemy kosmiczne

Niemcy

  • Technical University of Darmstadt, inżynieria symultaniczna napędy kosmiczne i kosmiczne systemy transportowe

Włochy

  • Università Ca' Foscari Venezia, zrównoważony rozwój i zarządzanie ryzykiem
  • SDA Bocconi School of Management, ewolucja gospodarki kosmicznej

Rumunia

  • University POLITEHNICA of Bucharest, nawigacja satelitarna dla zastosowań naukowych, 5G, SI, uczenie maszynowe


Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!