NAUKA I EDUKACJA
Analogowa baza na Marsie. Nowy projekt studentów UW
Już za kilka lat człowiek ponownie stanie na powierzchni Księżyca, aby następnie utworzyć tam stałą placówkę badawczą. W dalszej perspektywie roztacza się wizja załogowych lotów na Marsa, do których małymi krokami już przygotowują się naukowcy. Młodzi badacze również podejmują się tego typu inicjatywy, czego przykładem jest projekt analogowej bazy na Marsie, realizowany przez Koło Naukowe Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Projekt analogowej bazy kosmicznej na hałdach górniczych na Górnym Śląsku realizowany jest przez Koło Naukowe Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Baza znajdować się będzie na hałdzie „Murcki” w Katowicach między 26 kwietnia - 6 maja 2024 r.
W tym czasie trójka astronautów analogowych będzie żyć tak, jak na Marsie, oczywiście na miarę możliwości. Wówczas prowadzone będą różnego rodzaju badania naukowe, w tym geologiczne, geofizyczne, astrobiologiczne oraz psychologiczne.
Baza składać się będzie z kampera (części mieszkalnej) oraz samochodu dostawczego (części naukowej), które zostaną połączone ze sobą śluzą. Astronauci będą opuszczać stanowisko jedynie w kombinezonach kosmicznych nie tylko ze względu na założenie, że są w kosmosie, ale również z tego względu na wydzielane na hałdach niebezpieczne gazy, stanowiące realne zagrożenie dla zdrowia człowieka.
Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”. Poczynania koła naukowego można śledzić na Facebooku lub Instagramie.
Źródło: RAF Team