Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Analogowa baza na Marsie. Nowy projekt studentów UW

Zdjęcie podglądowe
Zdjęcie podglądowe
Autor. NASA

Już za kilka lat człowiek ponownie stanie na powierzchni Księżyca, aby następnie utworzyć tam stałą placówkę badawczą. W dalszej perspektywie roztacza się wizja załogowych lotów na Marsa, do których małymi krokami już przygotowują się naukowcy. Młodzi badacze również podejmują się tego typu inicjatywy, czego przykładem jest projekt analogowej bazy na Marsie, realizowany przez Koło Naukowe Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Projekt analogowej bazy kosmicznej na hałdach górniczych na Górnym Śląsku realizowany jest przez Koło Naukowe Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Baza znajdować się będzie na hałdzie „Murcki” w Katowicach między 26 kwietnia - 6 maja 2024 r.

Autor. RAF Team

W tym czasie trójka astronautów analogowych będzie żyć tak, jak na Marsie, oczywiście na miarę możliwości. Wówczas prowadzone będą różnego rodzaju badania naukowe, w tym geologiczne, geofizyczne, astrobiologiczne oraz psychologiczne.

Baza składać się będzie z kampera (części mieszkalnej) oraz samochodu dostawczego (części naukowej), które zostaną połączone ze sobą śluzą. Astronauci będą opuszczać stanowisko jedynie w kombinezonach kosmicznych nie tylko ze względu na założenie, że są w kosmosie, ale również z tego względu na wydzielane na hałdach niebezpieczne gazy, stanowiące realne zagrożenie dla zdrowia człowieka.

Reklama

Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”. Poczynania koła naukowego można śledzić na Facebooku lub Instagramie.

Źródło: RAF Team

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!