Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Blisko 90 tys. głosów w polskiej edycji konkursu na nazwę egzoplanety

Fot. ESA [esa.int]
Fot. ESA [esa.int]

Prawie 90 tysięcy głosów oddali internauci w głosowaniu na nazwę planety pozasłonecznej i jej macierzystej gwiazdy, które przydzielono Polsce w ramach konkursu IAU100 NameExoWorlds. Końcowy wynik plebiscytu zostanie oficjalnie ogłoszony przez Międzynarodową Unię Astronomiczną w grudniu 2019 roku.

Z okazji swojego stulecia Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU), zrzeszająca zawodowych astronomów z całego świata, zorganizowała akcję o nazwie IAU100. Jednym z projektów w ramach IAU100 jest możliwość nazwania planet i gwiazd. Każdemu krajowi na świecie przypisano jeden układ planetarny, dla którego dane państwo prowadziło własny konkurs.

W polskiej edycji konkursu organizatorzy otrzymali 88.162 głosy - poinformowało Polskie Towarzystwo Astronomiczne.

Polsce przypadł układ BD+14 4559, w którym znajduje się planeta odkryta w ramach toruńsko-pensylwańskiego programu poszukiwania planet pozasłonecznych przez zespół polskich astronomów w składzie: prof. Andrzej Niedzielski, dr Grzegorz Nowak, dr Monika Adamów, prof. Aleksander Wolszczan.

Głosy były zbierane we wrześniu i październiku poprzez stronę internetową www.iau100.pl/planety. Internauci mogli głosować na propozycje: Geralt (gwiazda) i Ciri (planeta) - postaci z cyklu wiedźmińskiego Andrzeja Sapkowskiego; Jantar (gwiazda) i Wolin (planeta) - nazwy związane z polskim wybrzeżem; Piast (gwiazda) i Lech (planeta) - postaci z legend o początkach państwa polskiego; Polon (gwiazda) i Rad (planeta) - nazwy pierwiastków chemicznych odkrytych przez polską fizyczkę i chemiczkę, dwukrotną laureatkę nagrody Nobla Marie Curie Skłodowską; Solaris (gwiazda) i Pirx (planeta) - tytuł powieści oraz postać z książek Stanisława Lema; Swarog (gwiazda) i Weles (planeta) - słowiańskie bóstwa; Twardowski (gwiazda) i Boruta (planeta) - postaci z baśń i legend.

„Dziękujemy wszystkim za liczny udział w konkursie na polskie nazwy dla planety i gwiazdy. Końcowy wynik poznamy za kilka tygodni, w grudniu 2019 r., kiedy to Międzynarodowa Unia Astronomiczna oficjalnie ogłosi nazwy wyłonione przez wszystkie kraje” - mówi dr Krzysztof Czart, przewodniczący polskiego komitetu konkursowego IAU100 NameExoWorlds, cytowany w komunikacie prasowym.

Gwiazdę z układu BD+14 4559 widać na niebie w konstelacji Pegaza. Jest ona aktualnie dostrzegalna z Polski wieczorami przy pomocy lornetki lub amatorskiego teleskopu. Z kolei planeta ma masę i rozmiary zbliżone do Jowisza.

W pierwszym etapie konkursu, który trwał w czerwcu i lipcu, każdy chętny mógł nadesłać swój pomysł na nazwy dla planety i gwiazdy. Napłynęło ponad 2800 propozycji. Następnie komitet konkursowy zweryfikował zgłoszenia i wybrał z nich siedem par nazw do etapu drugiego – publicznego głosowania przez Internet.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!