Reklama

NAUKA I EDUKACJA

CBK PAN zasiliło nowo powołaną Szkołę Doktorską GeoPlanet

Źródło ilustracji: geoplanet.igf.edu.pl
Źródło ilustracji: geoplanet.igf.edu.pl

23 stycznia 2019 roku została powołana do życia Szkoła Doktorska GeoPlanet. W jej skład wchodzi siedem instytutów Polskiej Akademii Nauki, w tym Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN).

Powstanie Szkoły to konsekwencja wprowadzenia w życie ustawy reformującej naukę i szkolnictwo wyższe w Polsce – tak zwanej „Ustawy 2.0”. W myśl nowych przepisów szkoły doktorskie zastąpią studia doktoranckie w ich dotychczasowej formule. Do głównych zadań Szkoły GeoPlanet należeć będzie kształcenie doktorantów w dziedzinach związanych z badaniem środowiska Ziemi i kosmosu.

Interdyscyplinarny charakter Szkoły Doktorskiej GeoPlanet to efekt współpracy instytutów Polskiej Akademii Nauk, poza CBK PAN także Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN, Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Instytutu Geofizyki PAN, Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. Stanisława Leszczyckiego PAN, Instytutu Nauk Geologicznych PAN oraz Instytutu Oceanologii PAN.

Doktoranci Szkoły GeoPlanet będą realizować badania z zakresu m.in. współczesnych przemian środowiska Ziemi (w tym zmian klimatu i ochrony środowiska), dynamiki procesów geofizycznych i kosmicznych, zjawisk ekstremalnych zachodzących na Ziemi i innych planetach, monitoringu procesów występujących na Ziemi i w Układzie Słonecznym, rozwoju nowych metod badawczych i pomiarowych Ziemi i kosmosu.

Młodzi naukowcy kształceni w ramach Szkoły Doktorskiej GeoPlanet będą mieli okazję zdobywania wiedzy w każdym z instytutów tworzących Szkołę, jednocześnie pracując w interdyscyplinarnych zespołach badawczych. Wysoki poziom naukowy instytutów oraz komplementarny charakter badań w nich prowadzonych czynią ze Szkoły GeoPlanet wyjątkowe przedsięwzięcie tak w skali kraju, jak i na międzynarodowym rynku edukacyjnym.

Źródło: CBK PAN

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!