Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Centrum Nauki Kopernik zaprasza nauczycieli na bezpłatne warsztaty ESERO

Ilustracja: ESERO/Centrum Nauki Kopernik [esero.kopernik.org.pl]
Ilustracja: ESERO/Centrum Nauki Kopernik [esero.kopernik.org.pl]

Pojawiła się kolejna okazja do uczestnictwa w warsztatach i aktywnościach przygotowywanych przez Biuro Edukacji ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej) - ESERO. Seria skierowana jest do nauczycieli i nauczycielek z całej Europy - jak zapewniają organizatorzy, poprzednie edycje cieszyły się sporą popularnością. Celem jest wspieranie dydaktyków we wprowadzaniu zagadnień astrofizycznych i technologicznych do zajęć szkolnych oraz tworzenie przestrzeni do dyskusji o walorach tematyki kosmicznej w edukacji.

Biura Edukacji Kosmicznej ESERO powstały z inicjatywy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Utworzono je, aby tematykę kosmiczną wprowadzać do szkół podstawowych i średnich oraz inspirować nią młodzież do wyboru w przyszłości zawodów inżynierskich lub związanych z naukami ścisłymi. W Polsce koordynatorem programu ESERO jest Centrum Nauki Kopernik.

Aktualnie organizowana jest już kolejna edycja bezpłatnych warsztatów skierowanych do nauczycieli zainteresowanych wprowadzaniem do zajęć szkolnych różnych wątków związanych z technologiami kosmicznymi i astrofizyką. Warsztaty organizowane są online i będą prowadzone w języku angielskim.

Zaproszenie dotyczy dwóch osobnych edycji:

 • warsztat #1: "Teach with Earth from space: Climate and Scientific methodology" (Lekcje o Ziemi z kosmosu: Klimat i metoda naukowa)

  Format: online
  Daty spotkań: 17 i 24 lutego 2021
  Godziny: 16:30 – 18:30 CET (czasu polskiego)
  Poziom: szkoła podstawowa
  Język prowadzenia warsztatów: angielski

  Satelity obserwują Ziemię cału czas i pomagają badać planetę w wieloraki i dogłębny sposób. Z góry mogą wypatrywać innych cech niż te, które widzimy, gdy patrzymy z powierzchni Ziemi. Badanie tych cech wiele mówi o stanie Ziemi, pogodzie, klimacie, jak również pozwala monitorować oceany, obszary zalesione, uprawy i tereny zurbanizowane.

  Podczas warsztatów nauczyciele dowiedzą się, w jaki sposób niektóre z najważniejszych wskaźników, których naukowcy używają do badania zmian klimatycznych, mogą zostać wykorzystane np. podczas lekcji dot. przedmiotów ścisłych i przyrodniczych. Uczestnicy będą m.in. analizować dane dot. globalnego wpływu topnienia lodu na lądzie i morzu w wyniku globalnego ocieplenia. Poznają bliżej również EO Browser - narzędzie online, które zapewnia łatwy i bezpłatny dostęp do zdjęć satelitarnych z różnych misji obserwacji Ziemi; zdatne do wykorzystania w klasie lub w pracy zdalnej z uczniami.

  Zapisy trwają do 1 lutego 2021 r., godzina 23:59 CET.

  Formularz i szczegóły - dostępne tutaj.
 • warsztat #2: "Run experiments on the ISS using Astro Pi" (Astro Pi: programowanie i zdalne eksperymenty edukacyjne na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z wykorzystaniem komputerów)

  Format: online
  daty spotkań: 17 i 24 marca 2021
  godziny: 16:30 – 18:30 CET
  poziom: szkoła podstawowa klasy 7-8, szkoła średnia
  Język prowadzenia warsztatów: angielski

  Podczas warsztatów uczestnicy poznają podstawy oprogramowania komputera Astro Pi i zestaw jego czujników. Skonfigurują i nauczą się programować Astro Pi w języku Python, w którym te małe komputery się komunikują.

  Celem jest zainspirowanie nauczycieli do udziału wraz z zespołem uczniów w wyzwaniach Astro Pi - na przykład, by nawiązać komunikację z astronautami na pokładzie ISS. Astro Pi jest zdolny także do prowadzania eksperymentów.

  Zapisy trwają do 8 lutego 2021, godzina 23:59 CET.

  Formularz i szczegóły - dostępne tutaj.

Wszelkie pytania dotyczące warsztatów można przesyłać na adres: [email protected]


image
Reklama - z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Reklama

Komentarze

  Reklama

  Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!