NAUKA I EDUKACJA
Centrum Nauki Kopernik zaprasza nauczycieli na bezpłatne warsztaty ESERO
Pojawiła się kolejna okazja do uczestnictwa w warsztatach i aktywnościach przygotowywanych przez Biuro Edukacji ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej) - ESERO. Seria skierowana jest do nauczycieli i nauczycielek z całej Europy - jak zapewniają organizatorzy, poprzednie edycje cieszyły się sporą popularnością. Celem jest wspieranie dydaktyków we wprowadzaniu zagadnień astrofizycznych i technologicznych do zajęć szkolnych oraz tworzenie przestrzeni do dyskusji o walorach tematyki kosmicznej w edukacji.
Biura Edukacji Kosmicznej ESERO powstały z inicjatywy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Utworzono je, aby tematykę kosmiczną wprowadzać do szkół podstawowych i średnich oraz inspirować nią młodzież do wyboru w przyszłości zawodów inżynierskich lub związanych z naukami ścisłymi. W Polsce koordynatorem programu ESERO jest Centrum Nauki Kopernik.
Aktualnie organizowana jest już kolejna edycja bezpłatnych warsztatów skierowanych do nauczycieli zainteresowanych wprowadzaniem do zajęć szkolnych różnych wątków związanych z technologiami kosmicznymi i astrofizyką. Warsztaty organizowane są online i będą prowadzone w języku angielskim.
Zaproszenie dotyczy dwóch osobnych edycji:
- warsztat #1: "Teach with Earth from space: Climate and Scientific methodology" (Lekcje o Ziemi z kosmosu: Klimat i metoda naukowa)
Format: online
Daty spotkań: 17 i 24 lutego 2021
Godziny: 16:30 – 18:30 CET (czasu polskiego)
Poziom: szkoła podstawowa
Język prowadzenia warsztatów: angielski
Satelity obserwują Ziemię cału czas i pomagają badać planetę w wieloraki i dogłębny sposób. Z góry mogą wypatrywać innych cech niż te, które widzimy, gdy patrzymy z powierzchni Ziemi. Badanie tych cech wiele mówi o stanie Ziemi, pogodzie, klimacie, jak również pozwala monitorować oceany, obszary zalesione, uprawy i tereny zurbanizowane.
Podczas warsztatów nauczyciele dowiedzą się, w jaki sposób niektóre z najważniejszych wskaźników, których naukowcy używają do badania zmian klimatycznych, mogą zostać wykorzystane np. podczas lekcji dot. przedmiotów ścisłych i przyrodniczych. Uczestnicy będą m.in. analizować dane dot. globalnego wpływu topnienia lodu na lądzie i morzu w wyniku globalnego ocieplenia. Poznają bliżej również EO Browser - narzędzie online, które zapewnia łatwy i bezpłatny dostęp do zdjęć satelitarnych z różnych misji obserwacji Ziemi; zdatne do wykorzystania w klasie lub w pracy zdalnej z uczniami.
Zapisy trwają do 1 lutego 2021 r., godzina 23:59 CET.
Formularz i szczegóły - dostępne tutaj.
- warsztat #2: "Run experiments on the ISS using Astro Pi" (Astro Pi: programowanie i zdalne eksperymenty edukacyjne na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z wykorzystaniem komputerów)
Format: online
daty spotkań: 17 i 24 marca 2021
godziny: 16:30 – 18:30 CET
poziom: szkoła podstawowa klasy 7-8, szkoła średnia
Język prowadzenia warsztatów: angielski
Podczas warsztatów uczestnicy poznają podstawy oprogramowania komputera Astro Pi i zestaw jego czujników. Skonfigurują i nauczą się programować Astro Pi w języku Python, w którym te małe komputery się komunikują.
Celem jest zainspirowanie nauczycieli do udziału wraz z zespołem uczniów w wyzwaniach Astro Pi - na przykład, by nawiązać komunikację z astronautami na pokładzie ISS. Astro Pi jest zdolny także do prowadzania eksperymentów.
Zapisy trwają do 8 lutego 2021, godzina 23:59 CET.
Formularz i szczegóły - dostępne tutaj.
Wszelkie pytania dotyczące warsztatów można przesyłać na adres: [email protected]