Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Co bada się aktualnie na ISS?

Instrument ASIM na module Columbus. Fot. NASA
Instrument ASIM na module Columbus. Fot. NASA

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna krąży wokół Ziemi 400 km nad naszymi głowami. Prowadzone są tam badania, które nie mogłyby być zrealizowane w żadnym innym miejscu.

Przykładem takiego eksperymentu jest kierowany przez Duńczyków instrument ASIM (Atmosphere–Space Interactions Monitor, Monitor Interakcji Atmosfera-Przestrzeń Kosmiczna), który w zeszłym roku został umieszczony na zewnętrznej platformie laboratoryjnego modułu Columbus Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Aparatura bada obserwowane na dużych wysokościach rozbłyski z niespotykaną dotychczas dokładnością. Jest to najbardziej czuły instrument prowadzący obserwacje promieniowania X i gamma umieszczony w przestrzeni kosmicznej. Monitoruje on Ziemię w szerokim spektrum elektromagnetycznym z dokładnością do mikrosekund.

Ten zlokalizowany w przestrzeni kosmicznej „łowca burz” pracuje bez zarzutu, a efekty jego działań będzie można poznać już niebawem. Niektóre czułe sensory ASIM, wykonują nagrania jedynie nocą. Przykładowo przez tydzień od 16 lutego, stacja kosmiczna znajdowała się w położeniu, w którym widok z instrumentu ASIM skierowany był na Słońce, i tym samym możliwość nocnego rejestrowania danych była ograniczona do 20 minut na orbitę.

W przyszłości operatorzy z Brukseli będą co pewien czas kierować uwagę „łowcy burz” na zorze polarne. To jeden z pobocznych celów badawczych instrumentu – jego czujniki są odpowiednio skalibrowane, aby obserwować tzw. „tańczące światła”, których powstawanie wiąże się z promieniowaniem elektromagnetycznym uderzającym w ziemską atmosferę.

Niedawno przez dwa tygodnie w stacji kosmicznej kontynuowano zbieranie danych w ramach wielu zautomatyzowanych eksperymentów europejskich. Zainstalowane wzdłuż stacji dozymetry Dosis-3D śledziły promieniowanie kosmiczne. W międzyczasie Lewitator Elektromagnetyczny został ponownie uruchomiony w celu przeprowadzania badań metalurgicznych w stanie nieważkości. 25 lutego urządzenie zostało wielokrotnie napompowane helem w celu wykonania kilku cyklów podgrzewania i chłodzenia stopów żelazoboru. Celem badania było lepsze zrozumienie i poprawa sposobów odlewania tego metalu, które zostaną zastosowane na Ziemi na potrzeby przemysłowe.

Astronautka NASA Anne McClain wymieniła pamięć przenośną, na której rejestrowane są cenne dane pozyskiwane w ramach eksperymentu Sodi-DCMIX. Pamięć rejestrowała dane przez cały tydzień począwszy od 18 lutego. Eksperyment monitoruje, w jaki sposób ciecze i gazy zachowują się w przestrzeni kosmicznej. Naukowcy chcą zaobserwować i zmierzyć, jak ruchy cząsteczek w połączeniu ze zmianami temperatury prowadzą składowe cieczy do redystrybucji.

Wiele urządzeń przygotowano do rozpoczęcia badań naukowych w kolejnych tygodniach. Oleg Kononienko, rosyjski dowódca Stacji zapoznał się z rosyjsko-europejskim eksperymentem plazmowym PK-4, a aparatura Fluid Science Laboratory (Laboratorium Badan nad Cieczami) pracowało nad eksperymentami Soft Matter Dynamics.

Trzecim europejskim eksperymentem realizowanym komercyjnie w laboratorium Columbus był ten prowadzony przez kanadyjskiego astronautę Davida Saint-Jacquesa, który przygotował minikomputery zwane AstroPi do rozpoczęcia konkursu Astro Pi.

Źródło: polskojęzyczna strona ESA

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!