Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Docenić dokonania polskich naukowców. Nagroda pod patronatem fizyka-noblisty

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Młodzi i zaangażowani naukowcy, którzy posiadają określone dokonania w dziedzinach fizyki, astronomii lub pochodnych, znaleźli się w centrum zainteresowania nowego cyklicznego konkursu nominacji. Mowa o Nagrodzie im. Franka Wilczka, przyznawanej polskim badaczom z inicjatywy Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Fundacji Kościuszkowskiej. Ruszyła już faza aplikacyjna, do której środowisko naukowe może zgłaszać swoich kandydatów - propozycje będą przyjmowane do 29 lutego 2020 roku. Na wyłonionego laureata czeka nagroda w kwocie 12 tys. USD.

Ustanowioną w 2019 roku nagrodą wyróżniani będą młodzi polscy naukowcy mogący poszczycić się znaczącymi odkryciami w dziedzinie fizyki, astronomii lub nauk pokrewnych. Nagroda w wysokości 12 tys. USD jest fundowana przez Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ oraz Fundację Kościuszkowską. Będzie przyznawana co dwa lata.

Opiekunami wyróżnienia są: noblista, prof. Frank Wilczek z Massachusetts Institute of Technology oraz dziekan Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. „Nagroda ma być dla młodych naukowców z Polski formą zachęty. Ma dać im nieco wolności naukowej i nieco pewności, którą zdobywa się w następstwie wczesnego sukcesu” - wyjaśnia prof. Wilczek.

Do Nagrody mogą być nominowane tylko osoby posiadające obywatelstwo polskie i zamieszkujące na stałe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nominacji może dokonać ekspert posiadający co najmniej stopień naukowy doktora z dziedziny, w której osoba nominowana dokonała odkrycia zgłoszonego do Nagrody im. Franka Wilczka.

Termin zgłaszania kandydatów do pierwszej edycji Nagrody upływa 29 lutego 2020 r. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 10 czerwca, zaś ceremonia wręczenia Nagrody zaplanowana jest na wrzesień 2020 roku.

Regulamin Nagrody oraz wymagane do zgłoszenia dokumenty dostępne są na stronie internetowej konkursu.

Frank Wilczek jest amerykańskim fizykiem pochodzenia polsko-włoskiego, profesorem fizyki w MIT, laureatem wielu nagród. W 2004 roku wraz z Hugh Davidem Politzerem i Davidem Grossem otrzymał Nagrodę Nobla z fizyki za opracowanie asymptomatycznej swobody w teorii silnych oddziaływań między cząstkami elementarnymi. W 2012 roku uhonorowany został tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. We wrześniu 2019 roku w trakcie spotkania z rektorem UJ prof. Wojciechem Nowakiem noblista podpisał zgodę na nadanie swojego imienia i nazwiska nagrodzie dla młodych fizyków.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama