Reklama

NAUKA I EDUKACJA

IMGW odpalił nowy serwis informacji meteo i danych atmosferycznych

Ilustracja: IMGW [imgw.pl]
Ilustracja: IMGW [imgw.pl]

W środę 10 czerwca ruszyła nowa strona internetowa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, na której - obok satelitarnych map sytuacji meteorologicznej w Polsce i krajach sąsiadujących - będzie można również śledzić w czasie rzeczywistym dane nt. zanieczyszczenia powietrza oraz czynników alergicznych.

W środę o godz. 12 swoje działanie rozpoczęła nowa strona Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Zastępuje ona wcześniejszy popularny serwis pogodowy IMGW, po 13 latach jego działania. W serwisie obok informacji o ostrzeżeniach pojawi się tzw. dynamiczny serwis map meteorologicznych, gdzie będzie można śledzić zmiany pogody w Polsce i krajach sąsiadujących.

Jak deklaruje IMGW, w oddawanym do użytku serwisie map meteorologicznych prezentowanych będzie szereg danych i stan atmosfery nad Polską. Poza danymi modelowymi dostępne będą również wizualizacje map radarowych i satelitarnych. "Do wyboru jest kilka modeli. Poszczególne modele skupiają się na danych wartościach, a co za tym idzie są dokładniejsze w konkretnych kwestiach, np. jeden model dokładniej pokazuje wiatr, a inny skupia się bardziej na opadzie, czy temperaturze. Tutaj mamy wybór" - zaznaczył w rozmowie z Polską Agencją Prasową synoptyk i rzecznik prasowy IMGW, Grzegorz Walijewski.

Podkreślił również, że modele mają dodatkowo zróżnicowane rozdzielczości. "Im większa dokładność, tym oczywiście prognoza jest lepsza. Model 2-kilometrowy będzie dokładniejszy niż 7-kilometrowy. Bierze pod uwagę zabudowania czy zadrzewienia, ale również budowę geomorfologiczną" - zaznacza. Dodaje przy tym, że im dokładniejszy model wybierzemy, tym okres prognozy pogody będzie jednak krótszy.

W serwisie - po wybraniu interesującej nas miejscowości - pokaże się meteogram z aktualną prognozą dla wybranej lokalizacji. Można na nim znaleźć informacje o zmianach temperatury, wiatru, zachmurzenia i opadu. Dostępna jest również wizualizacja zdjęć satelitarnych z aktualnym stanem zachmurzenia i zawartości pary wodnej w atmosferze.

"Możemy również przełączyć się na radary i np. zobaczyć, jak przemieszczały się komórki burzowe" - zaznacza Walijewski i dodaje, że można też będzie sprawdzić natężenie opadów w danej komórce burzowej. "Tutaj np. widzimy, że przez Lublin przeszła komórka, która w ciągu godziny dawała opad rzędu 10 mm" - pokazuje synoptyk.

Prawdziwą jednak innowacją w systemie - jak zaznacza Walijewski - ma być monitoring i prognoza zanieczyszczenia powietrza. Jego stan można będzie śledzić zarówno w czasie rzeczywistym, jak i sprawdzać prognozy na kilka dni do przodu. W serwisie prezentowana będzie ilość ozonu w troposferze, zawartość dwutlenku siarki i azotu, tlenku węgla oraz pyłów PM10 i PM2,5. Można będzie również sprawdzić prognozę występowania alergenów, np. pyłków traw i brzóz.

Dodatkowo internauci będą mieli do dyspozycji opisową prognozę pogody - na 2 i na 5 dni, a także prognozy z poszczególnych województw. Znajdzie się tam również zakładka Meteoalarmu - europejskiego serwisu zbierającego ostrzeżenia meteorologiczne wydawane w poszczególnych krajach Europy.

Jak zaznacza IMGW, strona powstała w ciągu pół roku. Serwis ma być stale udoskonalany. Wkrótce ma zostać również udostępniona bezpłatna aplikacja na smartfony i urządzenia mobilne.

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze