Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Kosmos inspiracją do zgłębiania nauk ścisłych. POLSA partnerem projektu

Ilustracja: ESA [esa.int]
Ilustracja: ESA [esa.int]

Polska Agencja Kosmiczna została partnerem międzynarodowego projektu edukacyjnego Future Space. Jego celem jest zachęcenie młodzieży do kształcenia się w obszarze nauk ścisłych poprzez inspirację płynącą z nurtu tematyki kosmicznej. Celem inicjatywy jest również wspieranie rozwoju zawodowego w branży kosmicznej.

Liderem konsorcjum zaangażowanego w prowadzenie projektu jest Centrum Badań Kosmicznych PAN. W skład jego wchodzą również Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowania Komputerów, holenderskie Muzeum Nauki NEMO oraz greckie Centrum Nauki i Muzeum Technologii NOESIS.

Przedstawiciele konsorcjum mają nadzieję, że realizacja projektu zaowocuje długofalowymi korzyściami: pozwoli poprawić jakość nauczania przedmiotów przyrodniczych i ścisłych oraz przyczyni się do rozbudzenia zainteresowania przedmiotami STEM (Science, Technology, Engineering and Math) wśród młodzieży. Praktycznym założeniem jest przyczynienie się do zwiększenia liczby kandydatów na studia związane z tym obszarem i zainspirowanie do realizacji projektów kosmicznych.

Bardzo się cieszę, że Polska Agencja Kosmiczna weźmie udział w projekcie i będzie mogła dzielić się wiedzą, promować karierę w sektorze kosmicznym, ale też uczyć się pracy z nauczycielami, prowadzenia tego typu projektów, komunikacji skierowanej do młodzieży. Jest to niezwykłe wyzwanie i jestem dumny z mojego zespołu, że się go podjął. Wierzę, że dzięki współpracy członków konsorcjum i pod doświadczonym okiem CBK PAN uda nam się osiągnąć cele założone w projekcie.

Michał Szaniawski, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej

Projekt Future Space współfinansowany jest ze środków programu Unii Europejskiej, Erasmus+. Realizację inicjatywy zgłoszonej przez CBK PAN zatwierdzono w lipcu 2019 roku w ramach konkursu wniosków w Akcji 2. – „Partnerstwa Strategiczne na rzecz innowacji i wymiana dobrych praktyk”. Przydzielone w jej toku środki z obszaru Erasmus+ „Edukacja Szkolna” wyniosły 269 220,00 PLN.

Realizacja zadań wpisanych do projektu potrwa 30 miesięcy. We wtorek 12 listopada 2019 roku w Warszawie odbyło się spotkanie inaugurujące jego działanie.

Źródło: Polska Agencja Kosmiczna

Reklama
Reklama

Komentarze