Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Milionowe wsparcie dla Planetarium Śląskiego

Autor. Planetarium Śląski Park Nauki [https://www.planetarium.edu.pl/]

Sejmik Województwa Śląskiego ma przekazać Planetarium Śląskiemu dwa miliony złotych na budowę interferometru radiowego. Wicedyrektor instytucji Damian Jabłeka wyjaśnił, że nowy sprzęt poszerzy obecne zdolności obserwacji kosmosu z wykorzystaniem fal radiowych.

Zgodnie ze zmianami, których radni dokonali w wieloletniej prognozie finansowej woj. śląskiego, dwa miliony złotych trafią do Planetarium Śląskiego w latach 2024-2025. W tym czasie ma zostać zbudowany i uruchomiony interferometr.

W Planetarium Śląskim mamy już 5-metrowy radioteleskop, który służy m.in. do obserwacji Słońca i kilkunastu innych radioźródeł (…) Aby poszerzyć jego możliwości, można stworzyć sieć, złożoną z co najmniej dwóch radioteleskopów, czyli interferometr, dzięki któremu będziemy mogli obserwować mniej wyraziste obiekty” – powiedział Jabłeka we wtorek w rozmowie z PAP.

Reklama

Interferometr będzie wykorzystywany do prowadzenia prostych badań naukowych, ale przede wszystkim do zajęć dydaktycznych z dziećmi i młodzieżą. W przeciwieństwie do klasycznego teleskopu optycznego, przy użyciu interferometru można dostrzec obiekty astronomiczne, które na co dzień przysłaniają np. chmury, ponieważ nie przedostaje się przez nie światło, ale fale radiowe już tak.

Oczywiście to pewien proces, ponieważ kierując interferometr w dane miejsce, otrzymujemy tylko punktowy odczyt, coś w rodzaju pixela, a nie całego zdjęcia. Aby uzyskać zdjęcie, tzn. stworzyć mapę radiową nieba, musimy krok po kroku przeskanować wskazany obszar” – tłumaczył wicedyrektor Planetarium Śląskiego.

Reklama

Efektem pracy interferometru, uzyskiwanym dzięki wsparciu specjalistycznego oprogramowania, może być widoczna na ekranie komputera mapa radiowa nieba, na której poszczególne obiekty są oznaczone różnymi kolorami.

Źródło: PAP

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!